Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elektryka
#11
nie potrzebuję robić ups w razie dłuższych przerw w dostawie energii będzie użyty agregat przełącznik faz tylko na kotłownię nie na brak prądu tylko zanik jednej fazy dla wygody a tak jak piszesz w razie awarii odłączają całe zasilanie jeśli ją naprawiają ale od awarii do jej naprawiania często mija parę godzin i wtedy właśnie to ma sens , jeśli chodzi o kontrolki faz to raczej przed nimi będzie główny bezpiecznik który w razie co powinien zareagować na przepięcie, MarcOl 4x1,5 kabel też uwzględnię w mojej instalacji
Odpowiedz
#12
po dłuższej przerwie podzielę się doświadczeniami jak do tej pory elektryka prawie ogarnięta pozostało kilka godzin pracy, główne obwody poprowadzone w korytkach z rozdzielni w wymiarze 60x40 doprowadzone przez kotłownie następnie wiatrołap i tam zostało rozdzielone na dwa korytka 40x40 jedno przy ścianach sypialni aż do salonu drugie przez łazienkę do kuchni.

obwody zrobione tak:
1-sypialnia 1 -gniazdka 3x2,5
2-sypialnia 1 -światło+roleta 3x1,5
3-sypialnia 2 -gniazdka 3x2,5
4-sypialnia 2 -światło+roleta 3x1,5
5-sypialnia 3 -gniazdka 3x2,5
6-sypialnia 3 -światło+roleta 3x1,5
7-salon gniazdka 3x2,5
8-salon światło + rolety kuchnia i salon (sterowanie 4 roletami na ścianie w korytarzu) 3x1,5
9-światło korytarz+łazienka+WC 3x1,5
10-gniazdka korytarz+łazienka+WC 3x2,5
11-kuchnia gniazdka (obwód przy zlewie + zmywarka) 3x2,5
12-kuchnia gniazdka (obwód kuchenka + mikrofala ) 3x2,5
13-kuchnia gniazdka (obwód piekarnik + lodówka + spiżarka) 3x2,5
14-światło kuchnia + spiżarnia 3x1,5

15-dodatkowo nie podłączany obwód na indukcję 5x2,5

dodatkowo radzę każdemu wszystko robić co najmniej w głębokich puszkach a tam gdzie łączy się więcej kabli super głębokich daję zdjęcie jaka jest między nimi różnica 

Ważna rzecz to wizja umeblowania na tym etapie a co najważniejsze poglądowy projekt kuchni dodaje mój projekt jak i wykonanie instalacji w kuchni

               
.png   pro.png (Rozmiar: 321.51 KB / Pobrań: 766)
Odpowiedz
#13
A okap też będzie podłączony?
Odpowiedz
#14
dzięki KaroKam zostawiłem to na później żeby dopatrzeć dokładnie podłączenie gdzie umiejscowić puszkę i zapomniałem do tego wrócić, spostrzegawczość jest dzięki!
Odpowiedz
#15
2x puszka w okolicach zlewu? Pewnie do zmywarki ale czy nie za blisko ewentualnej wody?
Odpowiedz


#16
Jeśli mogę to podpowiem czego nauczyło mnie życie podczas remontu w mieszkaniu: gniazdo el dla zmywarki nigdy centralnie za nią tylko gdzieś obok np pod zlewem i tak samo gniazdo dla lodówki obok gdzieś w szafce itp. plus bonus woda do lodówki nie musisz doprowadzać pociągniesz przewodem spod zlewu i to nawet lepsze rozwiązanie. jeśli możesz i masz czas/kase zrób więcej gniazd pod blatem (za meblami) nie zawsze musisz później tam założyć gniazdko a może być różnie..
Odpowiedz
#17
puszki pod zlewem do zmywarki i ewentualnie podgrzewacza wody na środku okna ma wypadać bateria więc z wodą i kanalizacją po prawej stronie się zmieszczę, też tak słyszałem że za zmywarką nie może być nic więc z kontaktami uciekłem pod zlew
Odpowiedz
#18
Analogicznie z piekarnikiem, gniazdka nie robi się bezpośrednio za nim bo nie w każdym modelu ale w większości siedzą tak głeboko, że wtyczka wypycha piekarnik lub się o nią opiera przez co trzeba odstawiać całą zabudowę od ściany. Co do indukcji osobiście nie uznaję podłączenia za pośrednictwem kostek (zasilanie na ścianie-kostka-przewód do indukcji-zaciski na płycie), jeżeli mam taką sytuację instaluję obudowę natynkową za szafkami z szyną th35 i montuję tak zwane 'Zugi' (z Legranda 'viking'). Jeżeli rozkładam swieżą instalację to zostawiam odczep z odpowiednim zapasem żeby później podłączyć przewód bezpośrenio do płyty ubierając go tylko w peszel.
Odpowiedz
#19
Piekarnik i mikrofalówka będą w słupku i dostęp do gniazdek będzie w szafce powyżej mikrofali i dostęp do gniazdka piekarnika i lodówki w szafce poniżej piekarnika. Więc z tym nie będzie problemu otwieramy szafki i są widoczne gniazdka.
Odpowiedz
#20
"Ważna rzecz to wizja umeblowania na tym etapie a co najważniejsze poglądowy projekt kuchni dodaje mój projekt jak i wykonanie instalacji w kuchni"
Ten projekt to troche nie trzyma wymiarów oryginalnego miejsca na kuchnie. Jak zrobisz zabudowę we wnęce to dojdziesz już do okna a na projekcie masz jeszcze blat i szafkę nad nim. Zmieścisz tam wyspę?
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu