Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poziom posadzki a poziom terenu
#1
Chciałbym, żeby poziom terenu wokół domu był niewiele niższy niż poziom posadzki gotowej na parterze. Chodzi o to, żeby nie było schodów. Narysowałem to na rysunku https://zapodaj.net/cf879fdaa2299.png.html

I tutaj się zastanawiam, czy takie rozwiązanie jest poprawne. Na ławie 4 warstwy bloczków betonowych. Góra chudego betonu na równo z górą ostatniego bloczka. Na to izolacja pozioma - papa termozgrzewalna. Potem pierwsza warstwa bloczka cementowo-wapiennego (silka) zaizolowana od zewnątrz hydroizolacyjnie i termoizolacyjnie i zasypana.

Co o tym myślicie? Czy takie rozwiązanie nie spowoduje zawilgocenia ściany?

(wkleiłem teraz poprawny link, wcześniejszy nie działał)
Odpowiedz
#2
Nie wiem czy w ogóle wolno mi się wypowiadać w temacie, bo ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że sam sobie nie ustalasz wysokości ściany fundamentowej, tylko jest to uzależnione od kilku czynników. Najważniejsza bedzie chyba opinia kierownika budowy i zachowanie strefy przemarzania gruntu. Ja osobiście chcę mieć chociaż jeden stopień, chociażby po to, żeby podczas dużych opadów woda nie zalała progu.
Odpowiedz
#3
Ja bym zrobił troche wyżej. Oglólnie zasada taka, że lepiej wyżej niż niżej. Co do "zera" nie ma określonych standardów. Ja sobie ustaliłem sam i nie było z tym problemu.
Odpowiedz
#4
Jeśli ma to jakieś powody praktyczne (osoba na wózku) to temat do przedyskutowania z kumatym architektem adaptującym, jeśli chodzi tylko o względy wizualne to nie wiem czy jest sens kombinować. Kolega pisał wyżej, że standardowo robi się schodek/dwa dla zabezpieczenia przed wodą.

Co do wysokości "zera" u mnie było jak kolega wyżej pisze, omówiłem z architektem na jakim mniej więcej chce poziomie, przy adaptacji na mapie do celów projektowych oznaczył wysokość, lecz przed budową sam wyznaczałem dokładne zero niwelatorem, geodeta wcześniej napisał mi tylko wysokość w m n.p.m na słupku gazowym na działce obok. Można by wtedy jakbym chciał w trakcie robienia fundamentów podnieść się przykładowo ale zrobiłem idealnie według planu. Ważne żeby zachować strefę przemarzania, u mnie od zera to 1,5m więc od poziomu gruntu coś koło 1,25m.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu