Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotowoltaika
#11
Dowiedziałem się ostatnio ciekawej rzeczy od strażaka. W razie pożaru domu z instalacją fotowoltaiczną straż pożarna nie gasi tylko czeka aż się dom spali. Wszystko z powodu ryzyka porażenia.
Odpowiedz
#12
Jako elektryk powiem Wam jedno. Nie istnieje praktycznie możliwość wyłączenia fotowltaiki, bo niby jak? Wyłączyć słońce? Zastosować żaluzje? Panele to fajna sprawa ale postawione na ziemi kawałek od domu, wtedy w razie by co nie ma takiego zagrożenia. Na dachu temat jest popularny, ale panel mimo wewnętrzych zabezpieczeń i tak jak będzie świeciło to będzie produkował. Oczywiście mamy zabezpieczenia ale one odcinają panel od instalacji domowej, ale sam panel się przecież nie wyłącza. Strażak z jednej strony ma rację, ale z drugiej strony przecież istnieją metody skutecznego gaszenia urządzeń elektrycznych itp. itd. dodatkowo stosując odpowiednią technikę ciężko o porażenie.
Odpowiedz
#13
Fotowoltaika zwraca się w naszym klimacie po 10-12 latach. Ogniwa mają dibry uzysk przez około 20 lat. Pytanie czy warto sie w to bawić?
Są przeróżne dotacje z urzędów miasta, wojewódzkich i woś. Wtedy warto z tego skorzystac. Instalacja się zwróci w 3-4 lat. A potem prąd za free. Ewentualnie wszystko można zamówić na Aliexpress Jeżeli sami pomontujemy to się naprawdę opłaca!!!
Odpowiedz
#14
Zwraca sie po 7 - 8 latach a przy raczej pewnym wzroście cen prądu nawet szybciej. Jeśli coś będzie działać 3 razy dłużej niż się zwraca to chyba to pytanie retoryczne. To jest teraz nawet bardziej opłacalne niż budowa pod wynajem.
Odpowiedz
#15
(03.05.2019, 11:11)modnestol napisał(a): Fotowoltaika zwraca się w naszym klimacie po 10-12 latach. Ogniwa mają dibry uzysk przez około 20 lat. Pytanie czy warto sie w to bawić?
Są przeróżne dotacje z urzędów miasta, wojewódzkich i woś. Wtedy warto z tego skorzystac. Instalacja się zwróci w 3-4 lat. A potem prąd za free. Ewentualnie wszystko można zamówić na Aliexpress Jeżeli sami pomontujemy to się naprawdę opłaca!!!

Panele na aliexpres? To jakieś nieporozumienie.
Odpowiedz


#16
Panel w polskim sklepie kupimy już za 400 zł około 300w myślę że nie warto samemu importować
Odpowiedz
#17
Witajcie,

Pytanie do użytkowników fotowoltaiki i mat grzewczych; jakieś pierwsze spostrzeżenia? Możecie podzielić się jak to wygląda w praktyce po chwili użytkowania?
Odpowiedz
#18
(18.11.2018, 13:41)tomzet napisał(a): Co do fotowoltaiki, z racji tego że mój dobry kolega zajmuję się fotowoltaiką, zdecydowaliśmy się na montaż 9.99kWp na Naszym domu. W związku z tym zmieniliśmy dachówkę ceramiczną na blachodachówkę, uwzględniliśmy też to w zamówieniu wiązarów. Co do samej instalacji to wygląda to następująco: moduły Boviet Solar technology w ilości 37 modułów zainstalowanych na trzech stronach dachu, falownik SolarEdge, optymalizery do każdego panela (możliwość podglądu działania każdego panelu z osobna). Calość podłączona do internetu i aplikacji na telefonie SolarEdge. Zdjęcia wrzucę wieczorem.

też chcę mieć na dachu fotowoltalke jestem na etapie wyboru pokrycia dachu i nie rozumiem przewagi blacho dachówki nad 
dachówką ceramiczną jak doradził ci kolega raczej myślałem odwrotnie bo w blasze robię otwory trudne do uszczelnienia ,a co z gwarancją na poszycie nie mam doświadczenia lecz biorę to na logikę
Odpowiedz
#19
ceramika ciężka i na to dodatkowo panele moze być za duży ciężar i trzeba bedzie mocniejsze wiązary.
Widziałem w Holandii jak kładli na nowym domu ceramike i panele fot. na dachu to pod panelami było pełne deskowanie, papa i pod panelami nie było dachówki... śmiesznie to wyglądało na początku ale jak polożyli panele to praktycznie nie bylo tego widać
Odpowiedz
#20
(06.09.2019, 21:39)aarek1404 napisał(a): ceramika ciężka i na to dodatkowo panele moze być za duży ciężar 

tu się zgadzam jeśli idzie o ciężar wiązar grubszy 
ale jak zabezpieczyć otwory montażowe mamy otwory w blasze kwestia czasu jak zacznie się lać
czy producent blacho dachówki będzie z tego zadowolony gwarancja myślę że nie mamy po gwarancji
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu