Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jekie centrale rekuperacji polecacie
#50
Witam serdecznie wszystkich !. To mój pierwszy post na tym forum.

Pracuję w branży chłodniczej od 7 lat a z wentylacją i rekuperacją mam do czynienia zawodowo od 2 lat.

Chcę tylko Was poinformować, że dla osób które mają minimalne pojęcie o budowlance szeroko pojętej i wiedzą jak używać elektronarzędzi i wyszukiwania informacji rzetelnych w internecie to nie dajcie się nabierać na opowieści firm wentylacyjnych (tak również pracuję w firmie która montuje wentylację domową i przemysłową) jaka to skomplikowana sprawa z tą rekuperacją i ile to musi kosztować, bo wcale tak nie musi być tylko trzeba trochę pomyśleć i pokombinować ! a zaoszczędzicie ponad połowę pieniążków przeznaczonych na wentylację mechaniczną w domu.

Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych to takie klocki lego dla dorosłych i przedstawię Wam kilka prostych sztuczek i trików które znacznie zmniejszą Wasz wydatek końcowy na wentylację w (podkreślam) domu jednorodzinnym.

1. Nie polegajcie tylko na jednej firmie która zaśmieci Wam mózg tylko ich rozwiązaniami i opiniami etc. Każda firma z przyjemnością przyjedzie pooglądać Waszą budowę i powie co i jak, większość zrobi to za darmo. Warto wysłuchać 3-4 firm co mają do powiedzenia i sami wyciągniecie konstruktywne wnioski jeżeli macie trochę wiedzy i troszkę więcej inteligencji.

2. Przykładowo dom o powierzchni 120 m2 i wysokość pomieszczeń 2,5 m daje nam kubaturę około 300m3 to zawsze potrzebna jest centrala o te 20-30 % większa. Gdy dobierzemy centralę na granicy wydajności to wentylatory będą głośne (maksymalny bieg) i pobór prądu również będzie większy aczkolwiek jeżeli chodzi o prąd to nie są to porażająco duże koszta.

Pamiętajcie o tym podczas budowy, że gdy decydujecie się tylko i wyłącznie na wentylację mechaniczną i szczelne okna to centrala wentylacyjna jest "płucem" waszego domu i trzeba o nią dobrze dbać i dobrze dobrać.


2a. Najlepiej  jest wybrać taką wydajność centrali wentylacyjnej która na najniższej wydajności będzie zbliżona do kubatury Waszego domu. Proszę wziąć pod uwagę, że są sytuację, kiedy naprawdę w domu przebywa sporo osób i wymiana powietrza jest większa, wtedy używamy zwiększonej wydajności centrali co daje komfort rodzinie, gościom.

3. Bardzo ważnym elementem podczas oględzin jest to jak instalacja będzie wykonana:

3a. Czerpnia i Wyrzutnia MUSI być tej samej średnicy co króćce przyłączeniowe czyli jeżeli firma montuje Wam rekuperator który ma wyjścia średnicy fi 160mm to przypilnujcie aby tak było. To bardzo ważne ponieważ często gęsto spotykam się z sytuacjami że sama centrala ma wyjścia na 160mm a zaraz za tym redukcja na 120. Często się zdarza przy większych centralach że z fi 250mm przechodzą na fi 200 (duży przeskok cenowy sztywnych rur spiro pomiędzy 250mm a 200 mm).

3b. WSZYSTKIE PRZEWODY MUSZĄ BYĆ IZOLOWANE TERMICZNIE. Nie po to wydajecie grube pieniądze na rekuperacje, gdzie przy nie izolowanych przewodach tracicie 80% odzysku. Nie wspominając już o zalanych sufitach czy karton gipsie gdy zacznie się skraplać woda na przewodach wentylacyjnych.

3c. Podstawowa sprawa wygląda tak, że cały szkielet instalacji wentylacji powinien być wykonany w sztywnych przewodach SPIRO izolowanych (sztywne ocynkowane przewody) a odejścia do anemostatów w FLEXach (elastyczne przewody) również izolowanych. 

3d. Montaż anemostatów (nawiewniki, wywiewniki montowane w pomieszczeniach docelowych) powinny mieć średnicę min. 125mm średnicy (standard) i na każdym odejściu do pomieszczenia przy głównej rurze wentylacyjnej powinny mieć zamontowane przepustnice (najlepiej szczelne, z uszczelką) nie dajcie się oszukać że firma powie Wam, że wszystko się reguluje anemostatami. Przepustnice "szczelne" mamy po to aby precyzyjnie dostosować przepływ powietrza nawiewowego i wyciągowego w każdej sekcji. Wpływa to na znacznie na hałas jak i wydajność całej centrali. 

4. Umiejscowienie centrali rekuperatora tylko i wyłącznie w ogrzewanym pomieszczeniu, jeżeli sytuacja zmusza Was do zamontowania na poddaszu nie ogrzewanym to można zastosować tzw iglo (Łukasz pokazał na filmie). Osobiście polecam zamontowanie w kotłowni bądź garażu, nie martwcie się o hałas bo jak dobrze dobierzecie centralę to hałas nie przekroczy 40dB a dostęp do filtrów będzie dużo wygodniejszy co ma duże znaczenie przy dzisiejszych warunkach zimowych. 

To co napisałem to tylko i wyłącznie moje sugestie wyciągnięte z kilkuset przeglądów różnych wentylacji, nie uważam się za "szpeca" w tym temacie ale widzę jak firmy potrafią zepsuć montaże a Wy niestety za to płacicie i to nie małe pieniądze ... 


PS. Jeżeli chcecie to mogę kontynuować swoje przemyślenia poprzedzone doświadczeniem w mojej pracy.
Odpowiedz




Wiadomości w tym wątku
Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez Maciekk - 09.12.2017, 23:47
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 31.12.2017, 11:41
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 21.10.2018, 09:53
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 24.10.2018, 23:22
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 25.10.2018, 20:14
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 25.10.2018, 22:21
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 27.10.2018, 23:13
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 17.02.2019, 10:00
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 02.03.2019, 21:55
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 03.03.2019, 13:39
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez kudłaty - 09.04.2019, 23:46
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 10.04.2019, 13:24
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 13.02.2020, 11:18
RE: Jekie centrale rekuperacji polecacie - przez sierzant - 13.02.2020, 13:39

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu