Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dziennik budowy - miejscowość Krośnice (II budowa)
#4
Niestety na samym początku kopania i to jeszcze w najgorszym z możliwych miejsc - na glinie, dwukrotnie spadł dosyć obfity deszcz. W wykopie było pełno wody, którą starałem się od razu wypompować. Po wyschnięciu niby było wszystko w porządku. Dokończyliśmy kopanie, wrzuciliśmy zbrojenie i całość została zalana. Ławy z uwagi na posadowienie na glinie zostały powiększone  do wymiarów 60cmx40cm plus pod spód 10-12cm chudziaka. Na ławę poszły bloczki. Cały środek został zabezpieczony dysperbitem i czekałem na izolację zewnętrzną - przeciwwodną  - tak dla świętego spokoju. Gdy szykowałem już zewnętrzną stronę ścian fundamentowych do izolacji stwierdziłem pęknięcia pionowe bloczków. Jedno w połowie ławy, a drugie w narożniku. Od razu szpadel w łapę i odkopałem ławę. Pierwszy narożnik i ...- uff, wszystko gra. Niestety w drugim miejscu na ławie pojawiła się rysa, która "przecięła" ławę. Zwołane zebranie na budowie w postaci kierownika i majstra, który miał mi wykonywać kolejne etapy budowy. Obaj mówili, żebym się nie przejmował, że to tylko rysa, że nic się nie będzie działo. Zapobiegawczo znalazłem konstruktora - osobę obcą, w żaden sposób nie związaną z kierownikiem i majstrem. Zobaczył, porobił zdjęcia i dodał tylko tyle, że dobrze, że zareagowałem. Przyczynę powstania rys poznałem dosyć szybko - miejscowe rozmięknięcie gruntu w wykopie. Wtedy dowiedziałem się, że jak glina zamoknie, to zmienia swoje właściwości i już nie powraca do poprzednich nawet gdy wyschnie. Wśród początkowych wersji naprawy było podbijanie ławy lub zastosowanie mikropali. Czekałem dosyć długo na opracowanie projektu modyfikacji, bo blisko 2 miesiące. Doprojektowanych zostało 14 dodatkowych trzpieni żelbetowych oraz wieniec obwodowy ścian fundamentowych. Zaczęło się wycinanie otworów w ścianach fundamentowych i wiercenie otworów w ławach do osadzenia w nich prętów za pomocą kotew chemicznych.

(Niestety gdzieś mi przepadły zdjęcia pęknięć, ale gdy je odnajdę, to na pewno wrzucę)

[Obrazek: 1.jpg?screen][Obrazek: 2.jpg?screen][Obrazek: 3.jpg?screen][Obrazek: 7.jpg?screen][Obrazek: 1.jpg?screen][Obrazek: 3.jpg?screen][Obrazek: 5.jpg?screen][Obrazek: 6.jpg?screen][Obrazek: 7.jpg?screen][Obrazek: 9.jpg?screen]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Dziennik budowy - miejscowość Krośnice (II budowa) - przez tt81 - 12.11.2017, 16:08

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu