Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Utwardzenie drogi dojazowej do posesji ?
#9
Witam
Jestem nowy na forum ale wypowiem się troszkę Smile Jeśli chodzi utwardzenie drogi dojazdowej do domu:
1. Planujemy przebieg naszej przyszłej drogi dojazdowej. Wytyczamy żyłką lub sznurkiem budowlanym dana trasę i najlepiej nanieść spadki na niwelowanym terenie gdyż po zasypaniu wykopu i utwardzeniu woda która wejdzie w pod kruszywo nie będzie tam długo zalegać lecz zejdzie w miarę swobodnie. Pod drogę dojazdową gdzie dojeżdżać będzie duży ciężar jak w przypadku budowy dobrze jest wykorytować na min. 30-35 cm od ostatecznego poziomu drogi.
2. Wykorytowany teren dobrze ( nie koniecznie) jest ubić stopą co nada mu stabilności. Wiadomo jeśli jest akurat po deszczu, teren jest podmokły  nie zrobimy tego gdyż rozrobimy ziemie tak że będą odczuwalne wszystkie nasze kroki.
3. Podbudowę dobrze jest zrobić z frakcji grubszej mieszanej z drobniejszą (np. 0-80mm ) z rożnych materiałów. Ja w zależności od dostępności i w uzgodnieniu z inwestorem najczęściej wykonuje pierwszą warstwę z łupka ok. 20-25 cm przed ubiciem. Ubijam wszystko zagęszczarką o masie 330 lub 500 kg (wiadomo ja posiadam taki sprzęt Smile ).
4. Warstwa ostateczna to kliniec lub tłuczeń łamany z frakcją zerową (0-80 mm) oczywiście zagęszczany warstwa ok 10-20 cm. Taka droga już ma wygląd i raczej gruszka z betonem czy ciężarówka z pustakami nie powinny zrobić nawet kolein.

I tak wykonana podbudowa w późniejszym czasie nadaje się do ułożenia obrzeży i kostki.

Z racji że kliniec i łupek są dosyć drogim rozwiązaniem można użyć wszystkiego ( i tutaj raczej czerwona cegła i suporeks się nie nada) . Często w wersji ekonomicznej wykonuje podbudowę pod kostkę z betonu kruszonego (frakcja 0-200 mm bo i takie kawałki się zdarzają) ubijanego warstwami . Oczywiście ubijany warstwowo nawet 3-4 warstwy co 10cm.  Pamiętać tylko trzeba żeby nie sypać jeśli sami mamy własny gruz wszystkiego grubego (kamieni, odpadów z kostki, kruszonej trylinki itp.) np. na odcinku 2 metrów a na dalszym odcinku samej dachówki bo dachówka nie będzie mieć takiej nośności i dziura po przejeździe ciężarówki jest murowana.

Rozwiązanie może nie najtańsze nie należy do najprostszych ale wiem że do tak wykonanej drogi dojazdowej nie będzie trzeba wielkich środków w późniejszym etapie zagospodarowywania terenu.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Utwardzenie drogi dojazowej do posesji ? - przez powsky - 15.06.2017, 22:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu