Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
09.10.2016 Podsumowanie budowy w Szczepidle Stan surowy otwarty
#16
(19.12.2016, 10:22)sierzant napisał(a): Klonu tak uważam. Skomplikowanie i cena (nie tylko czesci ale i robocizna) pozbawia sensu to rozwiazanie. Gaz stworzony jest idealnie do podlogowki. Bardzo prosta instalacja:piec,rozdzielacze i tyle. Wyliczalem dokladnie zapotrzebowanie naszego domu. To ok 8000kw bez grzania cieplej wody. Czyli 1600zl za gaz, 1300 za okogroszek. Drewno to ok 1000zl Wiec te roznice nie sa znaczne a koszty inwestycyjne duze. Ja gdybym decydowal sie na gaz (sam juz nie wiem) postawilbym na gaz + kominek bez plaszcza umiejscowiony gdzies posrodku domu. Koniecznie dostosowany do wentylacji z odzyskiem. Do tego jak najwiecej ocieplen(podloga, sciany, sufit, okna jak najcieplejsze) i tyle. Uklad bezpieczny (brak pradu) i praktycznie bezobslugowy. A stosujac sie do zalecen ocieplenia domu palic bedziesz w kominku okazyjnie, wrecz hobbistycznie. Mozna by pojsc jeszcze w ekstreme i w ogole zrezygnowac z komina i kominka zostawiajac tylko gaz a zaoszczedzone pieniadze wpakowac w dalsze docieplenie. I daje sobie reke obciąc ze wtedy kwota grzania gazem wyjdzie ci na poziomie drewna, a uklad bedzie calkowicie bezobslugowy.  Wink

Chyba mnie przekonałeś. Poczytałem nieco więcej i faktycznie - zbyt skomplikowana instalacja i oszczędności niewielkie. Inaczej sprawa by wyglądała przy domu 200 m2 ale przy 100 m2 faktycznie chyba nie ma sensu. Myślałem o całkowitej rezygnacji z kominów i kominka ale chciałbym zostawić jakieś alternatywne źródło ogrzewania. Komin w kotłowni jest mi niepotrzebny, ale do kominka raczej zostawię. Co uważasz o rezygnacji z kominów wentylacyjnych? Lepiej je zostawić czy zastosować inne rozwiązanie? Czy piec gazowy najlepiej umieścić w kotłowni czy może w innym miejscu, tak żeby szybciej się ciepła woda pojawiła w kranach? Czy przy instalacji gazowej potrzebny jest bufor ciepła? Dzięki za radę.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: 09.10.2016 Podsumowanie budowy w Szczepidle Stan surowy otwarty - przez klonu1988 - 19.12.2016, 10:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu