Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
#45
(05.12.2016, 21:04)klonu1988 napisał(a): Witam,

jestem na etapie zakupu działki i nie jestem pewien, czy sąsiedzi zgodzą się na rozbudowę sieci gazowej do mojej działki (gazownictwo wyraża chęci rozbudowy). Planowałem ogrzewanie podłogowe wyłącznie na gaz, rekuperację mechaniczną z odzyskiem ciepła i rezygnację z obu kominów. Mam na uwadze, że przy braku gazu w grę wchodzi pompa ciepła. Powietrze-woda wystarczy? Jaka moc? Jaki koszt takiej pompy wraz z instalacją? Działka jest duża (0,6ha), więc nie ma problemu nawet pompą gruntową ale cena takiej pompy jest chyba znacznie wyższa. Planuję też studnię głębinową i przydomową oczyszczalnie, więc jedyne rachunki jakie bym płacił to podwyższone za prąd Smile
Co myślicie o takim rozwiązaniu? Głównie mi chodzi o koszty pompy ciepła i jej wydajność. Wiem, że będę potrzebował agregat na wypadek braków w dostawie prądu. Ile prądu podciągnąć? 15kW?
Może w przyszłości gdy będzie można prąd sprzedawać to uda się zainwestować w farmę fotowoltaniczną i w ogóle rachunków nie płacić Smile
Pompa ciepła powietrze-woda spokojnie da radę. Do tego projektu powinna wystarczyć 8-9kW - czyli kompletna kotłownia z zasobnikiem CWU 23-25k PLN. Owszem pompa gruntowa jest trochę wydajniejsza (ok 10%) ale koszt inwestycyjny to ok 40-45k PLN. No chyba, że zrobisz sam dolne źródło poziome (tzn wynajmiesz koparkę i sam rozłożysz rury).
[Obrazek: poziomy.jpg]
Odnośnie mocy przyłaczeniowej to 14 kW powinno wystarczyć.
Jeżeli planujesz panele fotowoltaiczne to u nas są takie regulacje prawne, że nie zarobisz na spredaży prądu. Ale produkować na własne potrzeby już bez problemu możesz. W takim wypadku wyprodukowany prąd oddajesz do sieci przesyłowej a następnie z niej odbierasz. Zakład energetyczny za takie "magazynowanie" liczy sobie 20%, więc nie jest źle.
Jedyny problem to koszt inwestycyjny instalacji fotowoltaicznej. Przy nowej instalacji bez dotacji średno się to opłaca. Opłacalne jest jak dostaniesz 80% dotacji z gminy lub jak sam zmontujesz na używanych komponentach.
Odpowiedz




Wiadomości w tym wątku
RE: Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja - przez marcinur - 05.12.2016, 21:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu