Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
#39
(23.11.2016, 13:20)cypher81 napisał(a): Zakupiony przeze mnie projekt jest w fazie adaptacji i cały czas zastanawiam się nad źródłem ciepła i grzania c.w.u. Ta "kotłownia" a raczej "kotłowienka" z jej 5m2 do PC jest hmm.. idealna dla PC ale po rozmowach z kilkoma użytkownikami tychże ustrojstw w okolicy (Polska Syberia czyli Olecko) w relacji koszt instalacji-stopa zwrotu jest w naszych warunkach strasznie nieopłacalne. Mimo zapewnień kilku firm, że niech Pan się nie martwi i powietrze-powietrze da radę - tylko że pewnie na permanentnej grzałce. Gaz odpada zupełnie bo go u nas po prostu nie ma. Planuję zwiększyć warstwy termoizolacji o co najmniej 5 cm względem projektu plus zmienić styropian w podłodze na gruncie na 25cm perlitogipsu, a nad płytą GK w suficie dać ekran (tzw. lustro) z folii alu. Podłogówka w całym domu zostaje, z obiegu CO wyjąłbym nawet ten grzejnik (suszarkę) w łazience co to tylko ma suszyć a grzać tylko przy okazji - zamienię go na taki elektryczny, mam taki teraz w mieszkaniu. Zastanawiam się nad kotłem na pellet mocno - duża możliwość sterowania i bezobsługowość, albo zwykły kocioł na jakieś paliwo stałe plus bufor ciepła - tylko tu nie wiem gdzie to zmieścić bo raczej w tej kotłowience zaprojektowanej się nie da. Żona upiera się na kawał piwnicy dla słoików i gratów - wtedy miałbym gdzie upchnąć wszystkie armatury. Działkę mam hmm... ogromną (0,5 ha) więc miejsca multum na wszystko. Co sądzicie? Decyzja i tak w każdym wypadku moja ale może macie jakieś doświadczenia no i zawsze "Warto rozmawiać" Smile
Jeżeli nie ma gazu to w grę wchodzi tylo pompa ciepła. Rozważ jeszcze pompę ciepłą z kolektorem poziomym jako dolnym źródłem - masz dużą działkę więc jst gdzie go rozłożyć. 
Odnośnie pelletu - sam sobie już odpowiedziałeś. Pellet jest dość mało "obsługowy" ale żeby poprawnie działało potrzebujesz dużego bufora - na którego nie ma miejsca. Poza tym dobry kocioł na pellet kosztuje tylko ok 5k PLN mniej niż pompa ciepła.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja - przez marcinur - 23.11.2016, 15:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu