Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Regulacja rozdzielacza podłogówki jak ?
#5
Ok.Dzięki za dobrą radę.Na forum elektrody znalazłem jeszcze taki wpis:

"Witam. Białe pokrętła odkręcasz na max, następnie zdejmujesz czerwone kapturki z rotametrów, pod nimi jest miejsce na kręcenie rotametrem. Przepływy wstępnie ustawiasz na 1,5-2 litry na każdym obiegu, czekasz spokojnie dzień lub dwa aż zacznie grzać, ewentualnie doregulowujesz, tam gdzie za ciepło zmniejszasz przepływ, tam gdzie za zimno zwiększasz. Oczywiście doregulowanie ma przebiegać łagodnie, żadnych gwałtownych zmian w przepływach. Pompę ustawiasz tak żeby jej wydajność wystarczała do zapewnienia odpowiednich przepływów. Termostat pod pompą ustawiasz na temperaturę 25-35 stopni w zależności jak wykonana jest podłogówka."

I jeszcze jeden opis regulacji :

Regulacja hydrauliczna pętli bez projektu, czyli… jak to się robi w praktyce

Wartości przepływów dla poszczególnych pętli powinien zawierać każdy profesjonalny projekt. Bardzo często zdarza się jednak, że takich danych nie ma i trzeba samemu dobrać te parametry. Należy przy tym postępować zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami: dławiąc pętle najkrótsze o najmniejszym oporze i zwiększając przepływ na pętlach najdłuższych o największym oporze hydraulicznym. Aby tę czynność wykonać odkręcamy wszystkie zawory i przepływomierze znajdujące się na belkach rozdzielacza. Patrzymy na wskazania przepływomierzy. Przy dużych różnicach w długościach pętli zaobserwujemy znaczne zróżnicowanie wskazań przepływomierzy. W pętlach najkrótszych przepływ będzie największy, w pętlach najdłuższych najmniejszy. Wybieramy najwyższe wskazanie i dławimy pętle do ustalonej „na wyczucie” wartości przepływu. Czynność tę powtarzamy dla kolejnych pętli, ustalając wartości proporcjonalnie. Należy doprowadzić do sytuacji odwrotnej niż była na początku, czyli pętle najdłuższe powinny mieć największy przepływ, a najkrótsze najmniejszy.
Dzięki temu wszystkie pomieszczenia będą się nagrzewały równomiernie a różnica temperatury pomiędzy zasilaniem a powrotem we wszystkich pętlach będzie jednakowa. Sugerowana różnica temperatury zasilania i powrotu powinna wynosić 10oC. Jeżeli po ustabilizowaniu się warunków (po kilku godzinach) różnica jest większa należy zwiększyć przepływy w poszczególnych pętlach, odkręcając wszystkie przepływomierze o tą samą wartość lub zwiększyć ciśnienie dyspozycyjne pompy zmieniając jej bieg.
Odpowiedz




Wiadomości w tym wątku
RE: Regulacja rozdzielacza podłogówki jak ? - przez czarny286 - 07.03.2018, 13:48

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu