Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dzień 14 - Sciany fundamentowe, trzpienie żelbetowe... 21.01.2017 Full HD
#9
(23.01.2017, 01:36)Łukasz napisał(a): Beton komórkowy na ściany fundamentowe to nietrafiony pomysł. Z wielu przyczyn.
Wytrzymałość, warunki gruntowe. Jak wykonasz na betonie komórkowym, materiale bardzo chłonnym izolacje pionową?
Przepusty zostawiam w trakcie murowania więc nie ma znaczenia na jakim materiale pracuję.


Generalnie nie ma nawet sensu zaczynać dyskusji na ten temat bo szkoda Pana jak i mojego czasu.

Co do ścian fundamentowych z bloczków, to nie żadna moda, tylko najbardziej powszechna i dostępna technologia przy zabudowie jednorodzinnej i nie tylko zresztą.

Proszę zobaczyć, przy 5 warstwach takie ścianki stawiane są w 3 dni, na gotowca, zużywając niecałe 600szt bloczków, ćwierć tony cementu i kilka ton piasku płukanego.

Kwestia kosztów porównując ściany żelbetowe czy z bloczków również jest dyskusyjna. 
Przede wszystkim z uwagi na koszt samych szalunków tych ścian. Nawet przy założeniu, że wyda 5 warstw, to do zaszalowania jest jakieś 62m2 ścian z obu stron. To 20 szt. płyt osb 22mm, tylko na samą powierzchnię, trzeba to jeszcze połączyć, poskręcać ze sobą i dokładnie.
To wariant optymistyczny z wykorzystaniem płyty osb.
Natomiast z uwagi na pozorne oszczędności aby wykonać blaty zbijane czy skręcane z desek zmarnujemy znowu mnóstwo czasu. Celowo 

Samo zalanie betonem to bajka, może ze 30min i po zawodach. Ale przygotowanie szalunku to mnóstwo czasu. 
Na wylanie takiej ścianki potrzeba 7,5m3 betonu towarowego.
Nigdy tego nie liczyłem z ekonomicznego punktu widzenia. Ale tak na szybko z przekonaniem mogę stwierdzić, że to się nie opłaci.

Zanim tylko zaszaluję całość to mam wymurowane tradycyjnie na gotowca.

Podsumowując mogę tylko napisać, że się nie piszę na taką robotę Smile
Aha, i nie planuję nowej wersji tego projektu , czyli o tym co Pan wspominał o poddaszu.
Planuje natomiast dom dla singli Smile


Pozdrawiam Ł.
Witam.Co myślicie o pustakach szalunkowych.Czy ktoś stosował?Ja zakupiłem pustaki 25x25x50 wychodzi 250 pustaków plus 12 narożnych po 4,3 zł za sztukę(wiem że można i taniej).Plus do tego 5 kubików betonu z gruchy po 200 zł za kubik(mam b-20).Teoretycznie układa się na sucho.Ja pierwszą warstwę ułożę na zaprawie dwie kolejne zobaczymy jak wyjdą.Ściana wyjdzie na 75 przy trzech warstwach.Dodatkowo od góry zaleje chudziak zachodzący na ściany 15 cm.Na szalunek chudziaka(płyty)zastosuje styrodur klejony na piance wystający te 15 cm.Trochę boję się samego zalewania.Pustaki niby wydają się mocne.Na pewno nie wyjdzie tak równo  jak przy Pana murowaniu.Cenowo podobnie ale czasowo lepiej no i mniej roboty.Tak myślę jak zrobię na wiosnę to opiszę.Samego murowania też bym się obawiał na pewno 3 dni by mi nie zeszło.Pozdrawiam. http://styrobudbetoniarnie.pl/prefabryka...unkowe-sz/
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Dzień 14 - Sciany fundamentowe, trzpienie żelbetowe... 21.01.2017 Full HD - przez soviet - 23.01.2017, 13:05

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu