Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiele pytań na rozpoczęcie działalności budowlańca
#21
(11.07.2019, 18:33)DaroManchest napisał(a): Pod-pytanie do tego: zasypujecie dziury urobkiem ziemskim pozostałym z wykopu, czy nawozicie piasek z kopali i nim zasypujecie (obie opcje oczywiście podlegają zagęszczeniu) ?

Ja wybierałem ziemię 1,5m szerzej od obrysu budynku czyli podobnie jak robi Łukasz na filmach, z tego co oglądam na budowach w okolicy nikt tak nie robi, nawet często nie jest zbierany humus. Robią szersze wykopy aby później był dostęp do murowania ścian fundamentowych, ławy są lane w grunt bez szalowania. Urobek wybrany zazwyczaj trafia do wnętrza budynku. Taka jest kultura budownictwa w moich rejonach, firma która skladała u mnie szalunki Acrow (mam ścianę fundamentową żelbetową a nie z bloczków) mówiła, że robiło się im niesamowicie wygodnie ze względu szerokiego wykopu, zero skakania w wąski wykop z szalunkami, czystsza i szybsza robota. Choć jak sami zlecają wykopy to nigdy nie wybierają ziemię pod całym budynkiem, mnie straszyli że to będzie masa ziemi, masa roboty dla koparki itd. Jednak to było tylko kilka godzin i 450zł kosztu koparki.

Ogólnie jak robię tak jak Łukasz na filmach to każdy się tutaj puka w głowę, że jestem idiota (szeroki wykop, tylko piasek do wnętrza fundamentów a ziemia z wykopów na bok, gotowe przepusty w fundamencie, brak ściany nośnej wewnątrz domu, wiązary zamiast więźby itd.) Później jednak zachwycają się jak np. świetnie się układało kanalizację w piaseczku a bo u wszystkich innych to trzeba ryć w ziemi.

Co do folii to nie widzę żadnego sensu rozkładania jej w całym wykopie, podobnie jak i pod ławą jeśli grunt mamy spoisty i nie jest to piasek. Lanie ławy w folie ciekawe czy też nie ma gorszego wpływu na rezystancję uziomu.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Wiele pytań na rozpoczęcie działalności budowlańca - przez retronora - 12.07.2019, 11:22

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu