Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
#91
(16.02.2017, 13:21) pid=\1901' napisał(a):[quote pid='1898' dateline='1487240275']
Cos nie chce mi sie wierzyc w takie wyniki przy takich izolacjach.  
Tutaj 
http://m.muratordom.pl/budowa/oni-juz-zb..._7762.html

Opisany jest przyklad domu mocno energooszczednego o podobnych wymiarach co domza150tys.
[/quote]

Nie twierdzę że się nie da tego zrobić, jednak zobacz jak wygląda tam podłoga 25 cm styropianu gdzie w projekcie masz chyba 10 (wielu inwestorów zwiększa to do 15 lub 20 cm), ale tam masz jeszcze więcej, dodatkowo 3 cm zbrojonej i 9 cm akumulacyjnej wylewki (na podłogówkę stosuje się zazwyczaj 7 cm betonowej).

Na samym przygotowaniu podłogi masz kilka tysięcy więcej
Standardowo styropian grafitowy ma lambdę 0,33 tam zastosowali 0,31 to też trochę podnosi koszt izolacji.

Dużą różnicę w cenie może zrobić też okno trzyszybowe o takim współczynniku przenikania (słabe dwuszybowe ma ok 1,5; dobre dwuszybowe ma ok 1,1; słabe trzyszybowe ma ok 1; dobre trzyszybowe ma ok 0,8 - taka moja subiektywna skala).

Ocieplenie stropu też jest 50 cm więc to tez są dodatkowe koszta.

Oczywiście to wszystko przy korzystnym ułożeniu domu względem stron świata i zmniejszeniu okna np w kuchni od strony północnej (brak okna panoramicznego narożnego)

Nie jestem pewien czy suma tych wszystkich dodatkowych wydatków + koszt zakupu pieca typu KOSPEL nie wyjdzie wyższa, niż np koszt instalacji grzewczej opartej na p/w.

Dodatkowo trzeba brać pod uwagę staranność wykonania izolacji w tak dobrze ocieplonym domu (wystarczy że ekipa która będzie stawiała dom coś zrobi niedokładnie i już nie będziesz miał takich parametrów jak projektowane, a to znacznie może podnieść koszty eksploatacyjne. Mniejsze ryzyko w tym względzie jest przy standardowej izolacji, bo nawet jak coś nie wyjdzie to nie będzie to miało aż tak dużego wpływy na eksploatację, bo i tak z góry zakładamy gorsze parametry)

Jak uda Ci się to przeliczyć to napisz tu na forum czy to jest opłacalny sposób ogrzewania.

@ marcinur

Trzeba tylko pamiętać że zestaw 10kW to ok 70m2 i waga ok 1 tony. 
Jeżeli zmienisz konstrukcję dachu na dwuspadowy przy zachowaniu kąta 25 stopni i kalenicę masz w linii wschód-zachód to na południowej stronie masz ok 75m2 powierzchni dachu do zagospodarowania. Wtedy taki zestaw ma szanse się zmieścić na tej połaci dachu. Wydaje mi się jednak że trzeba byłoby wzmocnić konstrukcję dachu aby wytrzymał dodatkowe obciążenie z jednej strony dodatkową 1 toną. To też na pewno jakoś podniesie koszty budowy które trzeba będzie brać pod uwagę. Nie wiem czy nie trzeba byłoby jakoś usztywnić konstrukcję budynku aby wytrzymał to dodatkowe obciążenie.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja - przez lucky - 16.02.2017, 13:57

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu