Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bufor ciepła + źródło energii
#11
Ja mam wyceny fotowoltaiki + folii od dwoch różnych sprzedawców. Panele + osprzet w obu przypadkach są jednakowe ( jak to powiedziala jedna z firm "mercedes wsrod paneli). Ich cena to okolo 45 tys. Patrzac na powyzsze komentarze nasuwa sie pytanie skad tak niskie ceny??
Odpowiedz
#12
Ja dodam od siebie że po dokładnym przeanalizowaniu regulaminów dostawcy energii cena całkowita kWh jest wyższa i trzeba wg mnie przyjąć w taryfie dzień ok. 60 gr, taryfa noc ok. 30 groszy. Staje się to mniej opłacalne. FV generujące odpowiednią ilość prądu dla ogrzania domu to koszt ok 50 tyś zł brutto na 100% potrzeb. Do tego dochodzi koszt instalacji, bufora itp. To jest chyba powód, że tak mało jest informacji na ten temat i tak mało osób posiada taką instalację.
Odpowiedz
#13
45 tys czy 50 tys a dokładnie jakie moce były wyceniane ? i jak rozumiem to panele/mercedesy bez wspomnianych folii?
kolega na poprzedniej stronie pisał o samym sprzęcie FV 7Kw za 10-20 tys którą sam by zakładał
Ja wspominałem że dobrze by było posiadać już 10kw
Jak piszecie ceny to piszcie więcej szczegółów np. co było przedmiotem wyceny. Przy FV jakie moce i czy z montażem bo z tego biorą się różnice.
Dużo tych instalacji ogłasza sie na allegro oczywiście najczęściej piszą netto albo z 8% pod warunkiem osobnej opłaty za montaż.
Odpowiedz
#14
Przykład na zestaw 10kW

https://allegro.pl/elektrownia-sloneczna...24657.html
Odpowiedz
#15
czyli 41500 i masz z głowy ogrzewanie i prąd w domu. Tylko że czy na dachu zmieści sie aż 35 paneli?? Zapewne jak już to na 2 spadowym.
Max rachunek rocznie wyniesie może z 500zł (zamiast 1500)
Jak przyjąć że to pochodzi 20 lat i po drodze wymienisz zapewne ze 2 razy falownik za każdym razem płacąc za niego pewnie z 8 tys to dojdzie kolejne 16
Razem 57500/20 lat = 2875zł rocznie Czyli odejmując oszczędności na samym prądzie w domu wychodzi że prąd na ogrzewanie masz za 1875zł.
minus musisz wykładać od razu taką kasę która jeśli pochodzi z kredytu zwiększy się o dole dla banku Wliczając w to odsetki koszt ogrzewania zapewne bardzo zbliży sie do 3 ton ekogroszku
Przyjmując że zbiornik i grzałki kosztując i wytrzymają tyle ile piec na ekogroszek to możemy tych kosztów w tym porównaniu nie ujmować. Zamiast kosztów 2 kominów zrobisz wentylacje z rekuperacją co też wpłynie pozytywnie na zmniejszenie chociaż w 15 % kosztów ogrzewania. Ale za to zapłacisz za prąd do wentylatorów i wymianę rekuperatora zapewne po 10 latach więc zapewne to wyjdzie na to samo. ( z tym że masz czyste przefiltrowane powietrze w domu i sam tym sterujesz z komórki )
Stawiam teze że wyjdzie to w okresie 20 lat na to samo jak palenie ekogrochem. Zalety to bezobsługowość, łatwa przyjemna bajerancka sterowalność , czystość i ekologia no i mało miejsca potrzeba. Jeśli te koszty faktycznie wyszły by podobnie to chyba lepiej wybrać nowoczesność. Tym bardziej że tu masz w miarę stałe koszty bo płacisz od razu i wiesz ile a z węglem to równie może być (może być i będzie zapewne coraz droższy)
No i jeszcze jedno : Jak mamy FV i nadprodukcje mocy np. z lata to prąd który jest pobierany w sieci np nocą w zimę jest kupowany z 80% upustem . Więc i ten bufor nie musi być aż tak duży bo to grosze wtedy. No a w dzień leci całośc bezpośrednio z dachu.
Odpowiedz


#16
Panele słoneczne chyba swoje ważą...
Pewnie trzeba o tym pomyśleć wcześniej, przy projektowaniu dachu. Mocniejsza konstrukcja, to też większy koszt.
Odpowiedz
#17
Zmieniłem trochę koncepcję i jako osoba nie posiadająca dużej wiedzy praktycznej prosiłbym o opinie.

Dalej myślę nad buforem ciepła jednak zwiększyłbym jego pojemność do 3000l. Chciałbym to połączyć z źródłem ciepła którym byłby piec na paliwo stałe, wstępnie myślę o drewnie jako najtańsze paliwo stałe, plus kominek z płaszczem wodnym. CWU latem mogłaby być ogrzewana za pomocą instalacji solarnej której koszt jest dużo niższy niż FV, natomiast duży bufor zabezpiecza instalację przed przegrzaniem podczas wczasów itp.

Pytanie jak przeliczyć na czy to się opłaca i na jak długo wystarczałoby zgromadzone ciepło w buforze.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu