Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
rezygnacja z kominka
#1
Planuje ogrzewać dom gazem. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Chciałbym całkowicie zrezygnować z kominów a co za tym idzie i z kominka. Czy to w przypadku tego projektu (kotłownia na paliwo stałe i kominek) jest możliwe?
Odpowiedz
#2
To ja zapytam przewrotnie. A dlaczego miałoby być nie możliwe?
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz
#3
Jak poczytasz na temat przepisów to będziesz wiedział dlaczego może być to niemożliwe.
Odpowiedz
#4
Komin do pieca kondensacyjnego mieć musisz, oczywiście niekoniecznie murowany i przez dach Smile
http://instalreporter.pl/ogolna/systemy-...sacyjnych/
Odpowiedz
#5
(28.01.2018, 23:27)Lubin napisał(a): Jak poczytasz na temat przepisów to będziesz wiedział dlaczego może być to niemożliwe.

O jakie przepisy chodzi? Pomijam temat wyprowadzenia spalin z kotła gazowego bo to jest oczywiste.
Odpowiedz


#6
(29.01.2018, 08:35)inzynier1987 napisał(a):
(28.01.2018, 23:27)Lubin napisał(a): Jak poczytasz na temat przepisów to będziesz wiedział dlaczego może być to niemożliwe.

O jakie przepisy chodzi? Pomijam temat wyprowadzenia spalin z kotła gazowego bo to jest oczywiste.

My mam taki dokładnie taki dom. Zrezygnowaliśmy ze wszystkich kominów, a tym samym z kominka. Ogrzewanie gaz ziemny, piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. 
Chodzi o przepisy dotyczące wentylacji w kotłowni. Wielu kominiarzy ma problem z podpisaniem odbioru przy wentylacji mechanicznej w kotłowni. 

My zdecydowaliśmy się po prostu zrobić wentylację grawitacyjną w tym pomieszczeniu. Rozwiązań jest wiele od kominka wentylacyjnego na dachu, po kratkę w ścianie :-) 
Oczywiście ze świadomością wychłodzenia kotłowni.
Odpowiedz
#7
Hm.. bardzo jestem ciekaw zdania kominiarza, gdybym powiesił 'kondensat' w kuchni połączonej z salonem i korytarzem? W żadnym z tych pomieszczeń, nie można by było zastosować wentylacji mechanicznej? Big Grin
Przypomnę przepis - 3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorę spala-
nia, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być
instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, nieza-
leżnie od rodzaju występujecej w nich wentylacji, pod
warunkiem zastosowania koncentrycznych przewo-
dów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wyma-
gań § 175

Ja nie wiem...może niektórzy kominiarze nie mają wyobraźni i trudno im sobie wyobrazić sytuację, w której WM WYCIĄGA ulatniający się gaz na zewnątrz budynku. Może oni myślą, że jak ktoś ma WM to u niego powietrze krąży sobie po całym domu...to samo?
Odpowiedz
#8
Czy rezygnując z kominka i ogrzewając dom gazem z kotła kondensacyjnego budynek będzie spełniał WT 2017 (chodzi mi o energię pierwotną EP której roczne zapotrzebowanie obecnie nie może być większe niż 95 kWh/m2). Z różnych artykułów na które natrafiłem w sieci wynika, że osiągnięcie takiej wartości EP przy ogrzewaniu tylko gazem jest niemożliwe. Co o tym myślicie?
Odpowiedz
#9
Ja się nie znam na papierologii, ale że niby ogrzewanie kominkiem domu jest oszczędniejsze niż gazem w temacie zapotrzebowania na energię? Może jeszcze jest określone, ile godzin rocznie trzeba nim grzać ?
Mam projekt z WT2017, mam w nim kominek którego nie buduję/stawiam, ale w wyszczególnieniu OGRZEWANIE mam gaz+rekuperacja. Ani słowa o kominku.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu