Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kominek na drewno + pelet
#11
(10.05.2017, 14:56)ProStaś napisał(a): Kominki Iwona Pelet są bardzo fajne, ale drogie ok. 12.000 zł.
... a 14 000 kosztuje dobra pompa ciepła....
Dlatego w "naszym" przypadku kominek na pellet nie ma sensu.
Odpowiedz
#12
(10.05.2017, 14:56)ProStaś napisał(a): Z 1 kg peletu można średnio (uwzględniając sprawność całego układu) uzyskać 4 kWh energii.
Z kominka może być ciężko (to rozpalanie i gaszenie powoduje, że komin się wyziębia = cześć energii pójdzie na powstanie cugu).

Kominki Iwona Pelet są bardzo fajne, ale drogie ok. 12.000 zł.

Ja bym się jednak zastanowił.

Myślę że 3 KWh z kilograma to jest bardzo dobry wynik, realnie 4 KWh są nieosiągalne.

Montując PC nie dość że tanio ogrzeje się dom w zimie, to i tanio zagrzeje CWU, bo czymś ogrzać trzeba i nie tylko CO istnieje. W przypadku PC odpada problem z grzaniem CWU w lecie.
Odpowiedz
#13
Wątek:Kominek na drewno + pelet.
Miłośnicy pompek sio.
Odpowiedz
#14
(10.05.2017, 18:13)raxon napisał(a): Myślę że 3 KWh z kilograma to jest bardzo dobry wynik, realnie 4 KWh są nieosiągalne.

Z dobrego kotła i przyzwoitego peletu spokojnie osiągniesz owe 4 kWh. Uwierz. Wink

I, aby być w temacie - ranga patrzy Big Grin  - przy kominkach wodnych na pelet (bo o taki chodziło autorowi) dość trudno oszacować sprawność urządzenia bo część ciepła jest wypromieniowana przez szybę (grzeje pomieszczenie, w którym stoi), a część zasila wężownicę.

I kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę: jakość peletu.
A to temat rzeka. Dobry pelet potrafi kosztować 950-1000 zł. za tonę.
No i ze 3 tony tego trzeba przenieść do salonu i spalić. Za prawie 3000 zł. rocznie.

Radzę więc przed decyzją rozejrzeć się w okolicy i ustalić, czy jest jakiś lokalny producent dobrego paliwa, za rozsądną cenę (700 zł.?)
Odpowiedz
#15
80% sprawności dla kotłów są tak samo realne jak 109% dla kondensatów Big Grin Jak to mówią zależy jak się liczyWink Wg norm się inaczej liczy sprawność niż to sobie wyobraża przeciętny użytkownikWink
Sprawność kominka będzie też niższa niż kotła na pellet. Ja myślę że 3 KWh z kg to realny dobry wynik dla kominka Smile
Odpowiedz


#16
waga 1m3  drewna w kg w stanie powietrznosuchym ( czyli ok. 15 % wilgotności)

Sosna 550
Świerk 470
Jodła 450
Modrzew 690
Dąb 710
Buk 730
Brzoza 650
Olcha 530
Osika 440
Grab 830

Czyli patrzac na grab. 800kg x 3kwh = 2400kwh z 1m3
Reasumujac 4m3 daja 9600 kwh i tyle powinno starczyc.
Nie da sie ogrzac tego domu 4 metrami drewna. W praktyce to nie realne.
Wiec sprawnosc kominka musi byc zdecydowanie mniejsza niz 3kwh z kg.
Odpowiedz
#17
Zawartość energetyczna pelletu jest wyższa niż drewna, ale musi być on też odpowiednio przechowywany. Drewna niestety nie kupujemy na metry sześcienne tylko na metry przestrzenne, tzn lasy chyba sprzedają na metry sześcienne ale handlarze już na przestrzenne.
Tak czy owak w przypadku kominków połowa energii idzie skąd przyszła czyli w las.
Odpowiedz
#18
(11.05.2017, 09:03)sierzant napisał(a): Reasumujac 4m3 daja 9600 kwh i tyle powinno starczyc.
Nie da sie ogrzac tego domu 4 metrami drewna. W praktyce to nie realne.

(11.05.2017, 09:23)raxon napisał(a): Tak czy owak w przypadku kominków połowa energii idzie skąd przyszła czyli w las.

No i tutaj się panowie mylicie.
4 m3 suchego drewna spokojnie wystarczy na ogrzanie takiego domu, a sprawność kominka MOŻE być daleko wyższa aniżeli 50%.

Kluczem jest kominek i jego konstrukcja.
Piecokominek, komminek akumulacyjny. Rozpalasz rano i ciepło jest akumulowane w obudowie przez cały dzień. Albo dłużej w zależności od konstrukcji.
Akumulację dobiera zdun do budynku i oczekiwań klienta.
Zero brudzenia ścian, obudowa zamknięta, ciepło oddawane za pośrednictwem promieniowania.
Umieszczony centralnie piecokominek spokojnie ogrzeje cały dom.

Jedyna wada: cena.
Odpowiedz
#19
Cytat:No i tutaj się panowie mylicie.

4 m3 suchego drewna spokojnie wystarczy na ogrzanie takiego domu, a sprawność kominka MOŻE być daleko wyższa aniżeli 50%.
 4m3 suchego drewna to ok 10MWh, a do ogrzania tego domu spokojnie wystarczy 5MWh, mówię o samym CO. Gdyby mieć piec o sprawności 100% to na jesień, wiosnę i zimę by wystarczyło 2m3 na samo CO. Chyba nikt nie myśli że w warunkach rzeczywistych ktoś tym ogrzeje cały sezon.
Oczywiście mam na myśli m3, ale 2 m3 to jakieś 3 metry przestrzenne które kupujemy z auta. Wychodzi na to że 450zł powinno starczyć, ale niestety realia są inne.
Sprawność kominka pewnie może być wyższa niż 50%, ale to na stanowisku badawczym, w odpowiednich warunkach, a nie w domu.
Odpowiedz
#20
czyli dom ogrzejemy za jakieś 900zł ? to myślę że nie jest majątek.
dlatego wole drewno niż węgiel
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu