Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OZC - zapotrzebowanie budynku na ciepło
#1
Witam, czy ktoś z Was wykonywał już obliczenia OZC dla tego budynku?
Odpowiedz
#2
Podłączam się do pytania. Ktoś liczył zapotrzebowanie ?
Odpowiedz
#3
Jakie jest zapotrzebowania na energię do celów grzewczych???
Odpowiedz
#4
Ciekaw jestem jakie jest zapotrzebowanie energetyczne dla tego domu w przypadku 20cm styropianu z dobrą lambdą na posadzkach i ścinach oraz 30cm wełny na stropie a do tego przy 3 szybowych oknach dobrze i szczelnie zainstalowanych. Strzelam 60 kw na metr kwadrat na rok Co dało by 6KW + CWU dla 4 osób jakieś kolejne 2KW + 1KW zapasu na bardzo mroźne dni Co daje jakieś 9KW Dlatego te PC po 9KW są tu zalecane. Poprawcie mnie jeśli sie myle. Bo być może z tym zapotrzebowaniem zbliżamy sie już tu do domów energooszczędnych czyli jakieś 40KW na metr. Raczej nie jest to więcej niż 60
Zapewne są jakieś wzory doliczające ewentualne straty w instalacjach. Zapewne stosując rekuperacje niweluje sie te straty.
Odpowiedz
#5
Bedzie ok 50 W/m2 i 100 kWh/m2*rok...
Tak naprawdę doszliśmy (albo już przekroczyliśmy) granice gdzie "dokładanie" izolacji niewiele da...

A ew. odzysk ciepła z rekuperacji - cóż... kto biednemu zabroni żyć na bogato...
Odpowiedz


#6
Pytanie merytoryczne od uczącego sie dopiero tego tematu laika który zapewne troche wyżej namieszał.

Czyli to co się liczy do klasyfikacji budynków czyli ile KWh na metr kwadrat na rok to nie jest to samo ile KW na metr ?
W takim razie jak wylicza sie prawidłowo zapotrzebowanie KW pod ogrzewanie (piec, PC czy folie) ? i czym to się różni.
Ja bym powiedział że te KW na metr kwadrat to dla wyliczenia pieca a to KWh na metr kwadrat na rok to całkowite zapotrzebowanie energetyczne budynku w roku i potrzebne jest bardziej wtedy gdy chcemy wyliczyć ile potrzebujemy KWh prądu w roku jeśli będziemy grzać tylko prądem np. wspomaganym fotowoltaiką.
A jaka jest prawda?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu