Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Solary na dach ?
#1
Witam.Projekt kupiony . I mam do was pytanie ? chciał bym założyć sobie solary i zastanawiam się czy mogę to zrobić na dachu ? dwie płyty to jest mały zestaw który ma ogrzać 150 l wody. Dach czterospadowy i kąt nachylenia połaci 25 stopni. Na dachu będzie dachówka ceramiczna. Projekt będzie szedł do adaptacji.

Np.taki zestaw : http://allegro.pl/kolektory-sloneczne-pr...88065.html
Odpowiedz
#2
Rozumiem że chcesz ogrzewać CO za pomocą węgla.

Ile osób w domu? Jakie planowanie zużycie CWU? Prysznic czy wanna? Bo to istotne informacje jeśli chce się coś dobrać.

Widzę że taki mały zestaw kosztuje nieco ponad 4000, ale trzeba jeszcze doliczyć drogi zbiornik CWU. Nie wiem czy taki 150l nie jest trochę za mały dla solarów.
Odpowiedz
#3
Chciałbym ogrzewać tylko cwu . Trzy osoby w domu,sporadycznie 4 czasami na weekend goście. Tak myślałem czy nie kupić bojler 150-200 L z podwójną wężownicą i spiąć jakieś sterowanie z piecem . Prosty układ jak pracuje pompka od solarów to nie pracuję pompka z pieca itd. Np piec by dogrzewal tylko do 43 stopni a solar np do 60-70 stopni i był by zapas na odebranie ciepła z solarów. Czy to zły pomysł ???
Odpowiedz
#4
Jeśli potrzebujesz CWU dla 3 osób na prysznic to dużo tej wody nie potrzebujesz. W zimie będziesz grzał piecem, zresztą solary w zimie nie grzeją. W lecie grzeją, ale gdy słońca nie ma to trzeba się wspomagać grzałką. W moim przypadku będzie to wyglądało tak:
Wymiennik 100-120l. Kocioł gazowy w lecie będę chciał ustawić tak, żeby się włączał np raz na dobę popołudniu i nagrzał do takiej temp żeby wystarczyło na wieczór i troszkę zostało na rano. Myślę że gazu spale za ok 40zł miesięcznie dla CWU, być może nawet mniej, ale te 40zł to raczej górna granica. Jeśli zamontowałbym solary które by grzały przez pół roku i zawsze bym miał ciepłą wodę bez dogrzewania prądem to zaoszczędziłbym 240zł rocznie. Za taki zestaw solarny plus różnica w cenie za większy i droższy wymiennik CWU musiałbym dopłacić z 6000zł. Sam możesz sobie policzyć że w moim przypadku taki zestaw to by się zwrócił za 25 lat zakładając że nic by się nie popsuło, a glikol by się wymieniał sam i dostałbym go za darmo Wink

Możesz sobie łatwo policzyć ile by cię kosztowało grzanie prądem. Za podgrzanie 100l wody o 10 stopni zużyjesz prądu za ok 65-70 groszy (w normalnej taryfie bo jakbyś miał prąd dwutaryfowy to byłoby za pół ceny). Na potrzeby cwu w lecie trzeba podgrzać wodę o 30 stopni, zatem jeśli wystarczy Ci 100 litrów dziennie to koszt dzienny to ok 2 zł Smile Jeśli jednak chcesz grzać prądem to warto pomyśleć nad prądem dwutaryfowym. Przelicz sobie wszystko i nie zakładaj nic z góry, bo to co kiedyś było tanio i było najtańszym rozwiązaniem, dziś już może nie być.

Na twoim miejscu wolałbym dołożyć trochę i zamontować PV typu on grid. Często gminy dają duże dotacje, warto popytać. Grzałbym wodę w taniej taryfie, a PV by mi produkował prąd w większości w drogiej czyli za dnia Big Grin Za grzanie wody płaciłbym malutko, a dodatkowo bym oszczędzał z 1500zł na prądzie rocznie przy instalacji 3KWp Big Grin

Pomyśl jakie to proste rozwiązanie. CWU ogrzewasz za dnia w tanim okienku, a że jest to za dnia to PV by to ogrzewało w większości. Do tego rozwiązania to wystarczy tani wymiennik CWU nawet taki poziomy plus grzałka za 120zł Big Grin

Ja wiem że niektórzy chcą mieć kotłownie która wygląda jak wnętrze ubota tylko po co jak są lepsze rozwiązania i tańsze, więc po co sobie wszystko komplikowaćBig Grin Ja tam nie chce takiej kotłowni.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
#5
moje piec groszy na temat
moze byc pod tytułem "przeginanie z oszczedzanie" czyli jak oszczednosiowo instalwoac super systemy ..a wychodzi drozej niz taniej.

Obecnie grzeje CWU pradem, nie mam II taryfy
3 osoby dorosłe jedno dziecko,
Bojler 150L z grzałka 2kW Galmet.
Grzałka pracuje pon piatek ), 0,5h +2h+3h poczatki slotow 6.30/12.00/17.00
sob niedziela 2h+3h ale o innych porach czasowych 9.00/17.00

raz dziennie zmywarka musowo, czasem dwa, posiadamy roniez lodowke, i inne udogodnienia zyciowe SmileSmile
za prad płace srednio 300zł za dwa miesiace
inwestycja 10 lat temu kosztowała 600zł plus jedna wymiana grzałki i dwie anody magnezowe.

teraz matematyka, jakas tam instalacja z panelami solarnymi powiedzmy z 10 tys zł

zuzywam pradu total 1800zł rocznie, z czego neichaj bedzie 1000zł (z duza nawiązka) na grzanie wody

10 tys starcza na 10 lat płacenia za prad, a to dopiero zwrot inwestycji.

Zeby nie wyszło ze jestem malkontentem, docieniam i podobaja mi sie wyszstkie rozwazania i pomysły energooszczednosciowe, tylko ta matematyka.
Odpowiedz


#6
Będe musiał pomyśleć o tej grzałce w bojlerze . Może to i taniej i łatwiej wyjdzie. Chodzi o samą obsługę . Te solary to nie jest tania inwestycja w sumie. A jak to wygląda z tymi taryfami ? To samemu się usala w jakich godzinach chcemy mieć ? Czy są jakieś określone pory przez Energę ?
Odpowiedz
#7
To chyba zależy. Możesz mieć np taryfę weekendowa g12w i masz tani prąd np między 14 a 16 i miedzy 22 a 6 rano. Możesz sobie wybrać też przesunięcie o godzinę czyli 13-15 i 22-6. Jak masz weekendy wolne i w weekend sprzątacie, pierzecie, pieczenie, więcej gotujecie itp to też byś to miał za pół ceny.
Cała filozofia w sterowaniu to kupić prosty programator i ustawić żeby w tym 2 godzinnym okienku się grzało, a jak zapodasz grzałkę 2KW to przez 2 godz spokojnie zagrzejesz 100-120l.

@deeropolskie

W zimie dogrzać mogą tylko te rurowe heat pipe. Tanie są nic nie warte bo potrafią się szybko rozszczelnić, a drogie są dobre ale drogie. Nawet mając te drogie to i tak CO nie wspomożemy bo w zimie słońca jak na lekarstwo. Na takie coś bym nie liczył.

Dusić węgiel z mizerną sprawnością to też nie oszczędność bo za węgiel zapłacimy tyle, co za prąd do grzałki Smile

Pamiętać należy o nachyleniu dachu. Mamy 25 stopni więc niewiele. Do PV się nada bo największe uzyski są w lecie, a nadwyżkę oddajemy do sieci więc spoko, ale ciepła z cieczowych nie zmagazynujemy przecież. Dla cieczowych lepszy byłby kąt nachylenia ok 40 stopni bo pozwoliłoby to na wyższa sprawność na wiosnę i w jesieni. Przy 25 stopniach w lecie będzie grzało super ale wiosna i jesień będzie nie dogrzewać. Jeśli przewymiarujemy instalacje to będzie wrzątek wywalać zaworem bezpieczeństwa w lecie. Tak źle i tak nie dobrze.
Odpowiedz
#8
przelicz sobie cala swoja instalacje. co ma tam byc i za ile a czego nie ma byc na 100%. jak chcesz grzac swoj dom(podloga czy kaloryfery) i do tego dobierasz ogrzewanie. A tak najpierw najperw to oblicz zapotrzebownie domu na energie.
jak juz oszacujesz ile bedzie to kosztowac to wtedy zacznij drapac sie gdzie tu uszczknac.
bo jak zaczniesz dodawac ecogrocha + bojler CWU+ solary+ (pewnie dojdziesz ze najlepej do tego jakis bufor aby kociol sie nie kisil) + a moze kominek z plszczem? i tak suma sumarum 60tys.
Odpowiedz
#9
Zbyt skomplikowana instalacja to droga instalacja oraz posiadająca wiele potencjalnych punktów awarii.
Musisz najpierw wybrać czy chcesz kaloryfer czy podłogówkę.
Jak kaloryfer to raczej pompa ciepła odpada.
Jak podłogówkę to raczej piece na paliwa stałe odpadają jaki i kominek z płaszczem wodnym, chyba że zainstalujesz dodatkowo duży bufor.
Solary na dach chyba nie są dobrym rozwiązaniem, chyba lepiej finansowo wyjdzie Fotovoltaika (jednak to jest większy koszt inwestycyjny - bez dofinansowania raczej nieopłacalny)
Odpowiedz
#10
Czemu niby do podłogówki odpada ogrzewanie kotłem na paliwo stałe i kominkiem? Przecież wystarczy założyć mieszacz. Nawet jak się chce mieć tylko jedno pomieszczenie z podłogówką to i tak mieszacz trzeba kupić.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu