Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rekuperacja - robimy samodzielnie
Tak, wszystko jest w tym wątku.(#134 i # 137)
Łącznie z nowym rekuperatorem(zephnder whr90) 3100zł.
+-100zł
Odpowiedz
@sierzant
Uwagę - lamer na pokładzie :-) . Brak przeczytania super wątku "Rekuperator "tymi ręcami" robiony - Zrób to sam - forum.muratordom.pl" (zerknięte na razie jaka liczba stroooon). Myślę jednak po tym jak konkretnie odpowiadasz - mnie też będzie dane poczytać z próbą zrozumienia :-). Pytania tak na szybko bo bardzo mnie sonoff zaciekawił z tego wątku. 1. Co on ma własciwe on/off robić? (włączać/wyłączać rekuperator-?). 2. Czy sonoff zadziała przez sufit (tj. z parteru na poddasze) gdzie miałaby stać centralka. Od razu mówię - na razie działka i wybrany projekt, reszta w głowie. Zainteresowanie rekuperacją - bo chce mieć komfort. Jeśli wifi to tylko z tetheringu mobilnego (no cóż taka moja wiocha w mazowieckiem :-), całkiem niezłej prędkości internety na działce widziałem w telefonie (w porywach coś koło 50-60Mbps). Nie ukrywam, że od początku nie planuję "bajerów" sterowniczych do rekuperacji a prostota "pokrętłowa". Stąd jak na wstępie SONOFF. Domek na projekcie e243 z extradom (lustrzane odbicie) (minus nie grzane ok 21 garażu - pyt. 2a najwyżej wyciąg do rekuperatora?) . Reszta (jakieś 83m2) dla 2ch osób do permanentnej wentylacji (i świateł w podłodze - to już z Seksmisji :-). 3. DIY tak ja Ty (w sensie centralki) czy jakaś inna opcja sensowna?
Odpowiedz
Tak naprawdę sonoff jest zbędny.Raz czy dwa ustawiona rekuperacja działa sama.
Sonoff to taki moduł wykonawczy:
-włączy, wyłączy(o godz,dniu ,miesiącu),,odpowiednio przerobiony zmieni prędkość centrali,może działać w tzw scenach z innymi sonoffami.
Z czujnikami pokazuje temperaturę na poszczególnych wlotach, wylotach centrali.
Powinien zadziałać przez sufit(zbyt dużo zależności by potwierdzić na 100%)
I to wszystko z fotela, ze smartfona lub po prostu głosowo. Kosztuje grosze a zabawa przednia.
Dodatkowo może sterować np. piecem gazowym,cyrkulacją wody,światłem, tv.
Faktycznie nie przeczytałeś, mam gotową centralę, kupioną okazyjnie(zabrakło czasu na samodzielną budowę),
natomiast instalacja + dodatki to już diy.
Odpowiedz
(05.05.2020, 15:03)sierzant napisał(a): .......Nie znosimy much i innych owadów.........


Tez nie lubię much i komarów w domu, mam moskitiery na oknach.
To nie jest tak że w ogóle nie otwiera się okien w okresie letnim, w ciągu dnia uchylam okna.
Wentylacja ustawiona na min.
Odpowiedz
Ten Pan tu https://www.youtube.com/watch?v=KVUigf66ir0 mów tak:
- fi50 to max. 12m3 powietrza na godzinę,
- 10 m takiej (fi50) rury to opór ok 40Pa.
Pytania do @sierzant (jeśli mogę):
0. Czy słusznie ten Pan prawi?
1. Jesli tak to jak to się ma (czy to jest funkcja liniowa) do fi100 (z Pańskiej Instalacji post #129)?
2. W tym samym poście widzę "lekki" sufit . Jak kosztowo wychodzi wylanie a wyszalowanie takiej samej powierzchni sufitowej, docieplenie (rozumiem karton gips od strony parteru, potem wełna i no właśnie co?) Rozumiem, że inwestor w tym momencie zakłada mniejszą różnicę temperatur między poddaszem a parterem, co może być zaletą pod warunkiem, że nie złapie się za głowę, że kWh idą mu na dogrzewanie konwekcyjne miast tylko 80m2 (parter) - 150m2 (wraz z poddaszem -przykład ilości m2 akurat mój konkretnie). Oczywiście zakładam "słuszne" docieplenie dachu (a po stronie zewnętrznej docieplenie gazobetonu 2X10 cm styropianem na przekładkę oraz elewacja) oraz brak efektu "mrożącego przejścia" z czajnika do wazy (tj. z parteru na poddasze :-).
3. Czerpnia i wyrzutnia jeśli jest możliwość to bardziej po zachodniej stronie ze wzniosem w kierunku centrali 1-2% (oczywiście min 1m od siebie na tej samej ścianie - bo dach dwuspadowy)? (wiatry wschodnie statystycznie zimniejsze :-) ).
4. Czy wywiew nadkuchenny - sticte opary i omamy - można zapodać trójnikiem tuż przed wyrzutnią? (coby jeden fi 100 wyrzutniowy wychodził przez "zachodnią" scianę)?
To takie myślę sobie już trochę mniej lamerskie zagwozdki.
P.S. Swoją drogą super są te ich mocowania (Producent ECS Piotr Paruszewski o3ozon czyli https://www.youtube.com/watch?v=KVUigf66ir0) - szkoda, że nie mają takiego czegoś na fi 100 i fi150, chyba, że bredzę :-) .
Pozdrawiam.
Odpowiedz


Oczywiście możesz.  Smile
0.W wypadku 12m3 i 40pa tak, reszta troszeczkę techniczny bełkot.
   
1.Nie wiem co to funkcja liniowa,chyba że chodzi o prędkość liniową ?.
2.Promek, wylewał jego zapytaj,jest na bieżąco. Co do rozwiązania lekkiego, mam
60cm granulatu styropianowego(są tam pochowane rury rekuperacji) i żadnego efektu
"mrożącego przejścia".(świetnie to widać na kamerce termowizyjnej)
3.Jeśli nie ma innej opcji to jak najbardziej oddalone od siebie.
4.Mam obieg zamknięty okapu, powietrze oczyszczone wraca do pomieszczenia.
Twoje rozwiązanie byłoby możliwe gdyby okap dawał mniejsze ciśnienie od rekuperacji
a tak na 100% nie jest. Zasyfienie tłuszczem murowane.
Odpowiedz
Witam,
Czy mógłbym prosić bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w wyborze jakiejś sensownej i nie za drogiej centrali WM?
Czy to co miałem załączone do projektu domu może być, chodzi o instalacje? Ewentualnie jakieś wskazówki podpowiedzi co zmienić.

       
Odpowiedz
Po pierwsze proponuję zmienić cały system rekuperacji na elastycznych kanałach z rozdzielaczami coś np. jak system peflex https://peflex.pl/
robiłem u siebie, sprawdza się, zrobią Ci projekt i wszystko dostaniesz do domu co jest niezbędne do wykonania reku samodzielnie, choć są inne również podobne systemy . Z tego co widzę projektant stwierdził że rozprowadzi metalowe rury po domu i tyle, problem jest z ich rozprowadzeniem (duże średnice ) a co najważniejsze hałas jaki będą generowały podczas pracy, takie systemy robi się w np. halach produkcyjnych, albo kiedyś w domach, teraz zdecydowanie odradzam!
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedzi sierzant.
Ad 1.
Kawałek rachunków:
Pole Koła = (Pi*d2)/4 przy d=50  to ok 1962,5 mm2,  przy d=100 to 7850 mm2 (7850/1962,5 =4)
Moje pytanie dotyczyło czy wlaśnie razy 4ry te parametry, które podał ten Pan a więc np 12m3 X 4 = 48 m3 na godzinę - tyle z fi 100mm ? Fakt funkcją liniową nazwać funkcję kwadatową - było mylące.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Witam.
Kawałek pracy mojej pracy projektowej. Położenie elementów uzależnione od CWP 200 . Ponieważ kroćce są poziomo Centralka w projekcie "wylądowała" na poddaszu użytkowym. Wzorując się na opisie @sierżanta zastosowane fi to 100 i 150. Okap kuchenny albo (!) do wyrzutni zaraz przez murem (i przy oknie aby ułatwić sobie ew. czyszczenie) lub oddzielnie (jak na rysunku linie przerywane).Dlaczego CWP200 z ozonu? Bo czytam, że zrobi to co porzebuję. Wiem, że nie mercedes ale odpowiednio "dopieszczona" mam nadzieje bedzie służyć :-). Pompa ciepła (właściwie jak dla mnie trochę inteligentniejszy podgrzewacz wody użytkowej 110l ) zasilany będzie z powietrza pom. gospodalczego (i jak mi powiedziano z różnicą temperatury ok 8 stopni niżej wzgl. pomieszczenia gospodarczego ) w kierunku okapu kuchennego (bo po drodze),  jeśli nie to do wyrzutni. 
 Będę wdzięczny za opinie czy całkowita amatorszczyzna czy może coś z tego być. 
Edit: dodałem wariant 2 z "odwróconą" CWP200 - wydaje mi się, że mniej skrzyżowań. Drogę okap kuchenny, pompa ciepła (niezależny wywiew) można
również poprowadzić jako popmpa ciepła- okap- przez ścianę w lewo (strona zachodnia po stronie wyrzutni). Myślę, że to nawet lepsze rozwiązanie
z powodu być może ew. wykorzystania przestrzeni nad garażem.
CWP200 oczywiście wyżej niż nawiewy/wywiewy , wywiew okap kuchenny i pompa ciepła również wyżej.
Pozdrawiam wszystkich - bardzo dużo kreatywnej wiedzy czerpię z Waszych postów :-) .


Załączone pliki Miniatury
   
Obrazki
   
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu