Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gaz czy Ekogroch/pellet
(07.04.2017, 13:46)mariusz847 napisał(a): Witam,

Tak jak wielu forumowiczów mocno zastanawiam się jakie ogrzewanie zastosować. Niestety już wiem, że nie będę miał możliwości podłączenia gazu. Długo myślałem o pompie ciepła powietrze woda, wciąż ją rozważam. Jednak na tą chwilę skłaniam się chyba ku pelletom. W całym domu będę miał podłogówkę.

Znam osobę, która ogrzewa nowy dom około 150 m2 kotłem Heitztechnik Q PELLET DUO. Q pellet duo opis

Zaleta tego kotła to możliwość palenia również drewnem. Najmniejszy kocioł z tej serii ma moc nominalną 15 kW, a zakres mocy 5-15 kW. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że to dość dobrze wpisuje się w zapotrzebowanie dla projektu domu za 150tys. Wszelkie uwagi mile widziane.

Pozdrawiam!
Moim zdaniem bez sensu. Taki kocioł kosztuje tylko 3000 taniej niż pompa ciepła. Różnica zwróci się w kilka lat. A zaoszczędzony czas masz w gratisie.
Odpowiedz
(07.04.2017, 14:36)raxon napisał(a): Jak to się ma do kotła 5-15? Przecież to nie ma sensu.
Dobre to by się wpisywał piec z zakresem 2-8 KW.

No właśnie, za duży. Też korzystałem z tej strony i mam podobny wynik. Najmniejszy kocioł na pellet na jaki trafiłem to http://sklep.kostrzewa.com.pl/glowna/12-...-10kw.html

Istnieją mniejsze o mniejszej mocy oparte na tym paliwie?
Odpowiedz
(07.04.2017, 14:48)sierzant napisał(a): skam-p 7kw zakres od 2.5kw Dojdzie jeszcze cwu, wiec piecyk teoretycznie w sam raz.

No do takiego domu w sam raz Smile


PC taka 7KW też jest wystarczająca, jednak chcąc grzać w taniej taryfie to trzeba mieć dom który akumuluje ciepło, a ten wybitnie tej zdolności nie posiada, więc i zasadność zakupu PC jest wątpliwa.  Zamiast PC bym celował w grzanie czystym prądem plus PV Big Grin szkoda tylko że EP na to nie pozwala, a nie widzi mi się montować kominek za min 10tyś żeby ucieszyć urzędnika Angry
Odpowiedz
Dajesz wodna podlogówke i dzialówki z silki i masz niezly akumulator. Jak ci malo to stawiasz dom na plycie izolowanej od gruntu. Jeszcze malo? To stawiasz 1000l bufor i magazynujesz nadmiar ciepla.
Odpowiedz
Wodną podłogówkę dam po całości. Działówki zrobię z BK ponieważ silka dobrze przewodzi ciepło, w tym wypadku do chudziaka i dalej do gruntu. Płyta fundamentowa to dobra rzecz, szkoda że droższa. Bufor to jest dobry do grzałki lub kotła węglowego a nie do PC, bo do ilu stopni zagrzeje ja PC i z jakim COPem? Z tego co wiem to do niewielu stopni i z niskim COPem więc bufor to nie wyjście.
Odpowiedz


Myslicie strasznie krótkowzrocznie. Mam wrazenie ze nikt z was nie zastanawia sie ze za 10 lat, cykl wymiany pieca ,pompy, zacznie sie od nowa. Nic nie jest wieczne. I mozecie mowic co chcecie: ze np. pc wytrzyma 20 lat a piec gazowy 15. Tylko dlaczego pralki, lodowki, telewizory tego nie wytrzymuja. Ok, ja wychodze z zalozenia ze wymiana nastapi max po 10 latach. I tu gaz jednak wychodzi najtaniej:
-gaz ok 4000-5000tys
-ekogroszek 7000-8000tys
-pompa 15000tys
Moze pomyslcie od tej strony co bardziej oplaca sie zakladac.
Odpowiedz
Masz jak najbardziej racjeSmile
Kocioł gazowy to 4tyś. Dużo i nie dużo.
Pelletowy taki nieco lepszy to kilkanaście, czyli praktycznie tyle co PC. Najtaniej to bufor plus grzałka i II taryfa, ale nośnik energii nieco droższy choć myśle że 1500zł za prąd powinno wystarczyć za sezon CO.

Co do pieców ekogroszkowych o mocy 7KW to faktycznie kocioł ma taką moc, ale palnik siedzi 12KW, więc nie wiem jak należy taki tandem traktować. Czy jako 7KW czy jako 12?
Odpowiedz
Bufor mozesz postawic bez pompy (z pompa tez moze) na samych grzalkach. Ja mam lodowke co chodzi juz dluzej niz 20lat. Nie ma regoly ile dana pokpa pochodzi. Samochody tez sie psuja na potege a mimo to ludzie je kupuja. Gaz tez ma swoje wady. Oplaty stale za przesyl czy uzywasz czy nie oraz koszt komina.
Odpowiedz
Rodzice maja zamrażarkę co chodzi pewnie ze 40 lat i nigdy serwisanta nie widziała, ale teraz sa inne technologie i żaden producent sobie na to nie pozwoli żeby coś tak długo działało. Zresztą sama pompa to chyba najtańsza część w pc bo wydaje mi się ze elektronika jest droższa zwłaszcza w inwerterowej.
Do gazu nie trzeba komina, wystarczy wylot przez ścianę.
Odpowiedz
Nie ma reguly ile dana pompa pochodzi

Dla kolegi  Sly12344:
https://www.youtube.com/watch?v=EKUsCJLM8cE
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu