Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gaz czy Ekogroch/pellet
#21
(02.03.2017, 21:42)maciej87 napisał(a): Też mieszkam w domu z piecem na ekogroszek z stalkotu. Dom nie ocieplony 150 M2 grzania. Spalanie od 12 do 20 kg. Przede wszystkim masz piec nie dobrany.


Nic dodac nic ujac cala tajemnica w jednym zdaniu.
Do naszego domu tylko:
Kocioł piec RBR EKO-UNIWERSAL PLUS 10-12 kW
KOCIOŁ OGNIWO EKO PLUS 10 kW
Kocioł SKAM-P 7kW i ten ostatni bedzie az nadto
A co powie fachowiec 22-26 KW

117m2,3osoby temper 22,5-23 

od 04.10 -31.10 68m3
Listopad 93m3

Grudzień 132m3
Styczeń 147m3
Luty 110m3


To ogromne ilosci gazu a to moj wynik:

76m2 4 osoby temper 22-24
pazdziernik 21m3
listopad 25m3
grudzien 24m3
styczen 29m3
luty 21m3

I drobnostka 8m3 jesionu  Wink 

Ilosci podane na czerwono mieszcza sie w granicy dobrego zartu.
Jesli jeszcze ktos powie ze jest w tym woda i gotowanie to zart bedzie przedni.

http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-ogrz...j-swieczki
Odpowiedz
#22
(02.03.2017, 22:27)sierzant napisał(a): Do naszego domu tylko:
Kocioł piec RBR EKO-UNIWERSAL PLUS 10-12 kW
KOCIOŁ OGNIWO EKO PLUS 10 kW
Kocioł SKAM-P 7kW i ten ostatni bedzie az nadto
A co powie fachowiec 22-26 KW

sierżant - jesteś za paliwem stałym?

I jak ta podłogówka? robić w sypialniach? nie robic?
Odpowiedz
#23
Aluna: Podlogowka w calym domu ,wszedzie na podlodze gres np taki:
http://allegro.pl/gres-20x120-deska-drew...88247.html
Bartosz: rozwiazanie ekogroch podlogowka nazywa sie zawor czterodrogowy
Odpowiedz
#24
(02.03.2017, 22:06)Aluna napisał(a):
(02.03.2017, 15:33)wesolowski napisał(a): czytam ten watek i czegos nie rozumiem.

Czy to oznacza ze deklarujac ogrzewania domu gazem (ekologicznie) nie przepchnie sie kwitów pozwolenia na budowe, to jakas kpina jest chyba >?

no właśnie też mnie to zastanowiło ;/

Wróćmy do tematu wątku,
Nie chcę solarów, nie chcę rekuperacji ani pomp ciepła.
Rozważamy dwie opcje tak jak pisałam na początku.
Dziękuję za wasze opinie.

raxon -  chcesz piec kondensacyjny ( czyli to taki co nie ma dużego zbiornika na ciepłą wodę? bo jestem niezorientowana niestety w rodzajach pieców gazowych)
Gdzie go postawisz/powiesisz? W kotłowni wg projektu? Co zrobisz z kominami? Nie budujesz ich?
co do strefy to my jesteśmy wielkopolska więc II.
No i nieszczęsne podłogowe, kolejny temat rzeka.
Chciałam wszędzie dać podłogowe, no to usłyszałam:
- w sypialniach nie, bo to niezdrowe, nie da się szybko regulować temperatury,
- długo się nagrzewa/ ale też długo stygnie - co z nagłymi wahaniami temperatury na zewnątrz?

- czy piec na gaz hałasuje? (Tesciowie mają od kilku lat i przy każdym włączeniu mocno go słyszę przez ścianę) skoro kotłownia przylega do pokoju dziecka w naszym przypadku, to czy nie będzie go za mocno słychać? sory jesli pytania wydają Wam się głupie, ale z wiedzą na ten temat startujemy od zera.
ŁukaszSchick - mówisz, że masz mieszkanie 60m kw. i gazem grzejesz, okej, ale na tych cholernych targach facet nas uświadamiał, że gaz okej, ale dla powierzchni do 80 m kw. a potem to już ekogroch/pellet
I w ogóle najlepsze
- czy spotkaliście się z opinią, że przy ogrzewaniu gazem jest inne (gorsze) odczuwanie ciepła niż grzejąc piecem na paliwo stałe?
Facet nam tak wciskał. Jako przykład podał, że np ustawiam w domu temp. 22 st. i przy gazie jest odczucie chłodu a przy paliwie stałym wydaje nam się, że jest cieplej niż te 22.
- druga dziwna rzecz, którą usłyszałam to , że jeśli zdecydujemy się na gaz to najlepiej wziąć ten własnie zbiornik tez na wodę, bo  przy piecu dwufunkcyjnym (mam nadzieję, że nie mylę pojęć, ten co grzeje na bieżąco wodę) może być sytuacja, że biorę prysznic i nagle zaczyna mi lecieć zimna woda, bo mąż myje naczynia...
Jak to jest?
Macie jakieś doświadczenia  w tym temacie?

deeropolskie- zdecydowaliśmy się na ten projekt, bo miałam takie podejście jak Ty i specjalnie szukaliśmy z kotłownią itd. Teraz już sama nie wiem.
Dziś dotarł do nas projekt, który był idealny pod nasze wymagania, a teraz okazuje się, że musimy zmienić dach przez MPZP (dwuspadowy), zastanawiamy się nad zmianą ogrzewania itd.

Kondensacyjny to taki sam jak zwykły, ale ma wymiennik ciepla z nierdzewnych materiałów, więc temperatura spalin może być niższa niż 100 stopni, dzięki czemu odzyskuje sie ciepło ze skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Jest to ciepło przemiany fazowej. Daje to ok 20% niższe rachunki.
Na cwu jakos wole zbiornik dobrze zaizolowany i piec jednofunkcyjny. Zbiornik jest niewielki wiec raczej stojący, ale jak chcesz zawiesić to też można. Piec dwufunkcyjny działa tak jak stary tzw junkers. Odkrecasz wode i sie rozpala, ale takie piece są wiekszych mocy od 18 KW a do tak małego domu lepszy jest taki 12 KW który moze pracować juz od 2 KW na mocy min.

Co do kominów to do gazu wylot przez ściane. Wentylacje chce mechaniczna, jak bedzie krucho z kasą to zawsze mozna kupic reku takie za 1800zł i też działa. Pamiętaj re reku nie tylko ogrzewa powietrze w zimie, ale też chłodzi w lecieWink Jeśli w domu mamy 20, a na zewnatrz jest 30 to albo otwieramy okna i wlatuje nam 30 albo sie dusimy przy zamknietych. Jak sie ma reku to ono nawiewa nam schlodzone do ok 22 co zawsze lepsze niz takie 30. Dobrze miec takie z bypassem zeby w nocy gdy jest zimniej wpuścic taie powietrze do domu z pominieciem reku ale takie cos jest drozsze, choc w tym najtanszym jest mozliwosc zalozenia letniej kasety, ale wtedy pewnie za dnia nie bedzie chlodzilo. Przemysl jeszcze kwestie reku.
Wykonam jedynie fundament pod komin na wypadek jak braknie gazu i pradu na swiecie.

Co do podlogowki to jeszcze duzo mitów jest. No może kiedys w nieocieplonych domach cos było na rzeczy ale teraz nie. Podłogówka ma 2 może 3 stopnie wiecej niż temp powietrza w izolowanym domu. Podłoga jest zimna, a gdybys chciała ciepła to w pokoju by bylo 30 stopni. Jestem pewny że bardziej niezdrowe jest przebywanie koło gorącego kaloryfera gdzie czuć promieniowanie, niż gdy podłoga jest o 2 stopnie cieplejsza niż powietrze i mówie to jako osoba która od razu kicha przez takie zmiany temperatury.
Podłogówka długo sie rozgrzewa ale to dobrze. łatwiej utrzymac stałą temperture. A jak chcesz w nocy troszke chlodniej to przestajesz grzac od 20. Ustawiasz grzanie od 4 rano i jak wstajesz to masz nagrzana podłoge i ciepełko. Nie ma sie co bać że cos bedzie nie tak.
Wszystkie mity na temat ze ciepla podloga jest niezdrowa to bzdury bo w zimie podloga bedzie miec max 25 st, a w lecie ma 30 i jest zdrowa Wink
Czy gaz hałasuje? Stare piece troszke słychać bo grzeją dużą mocą wiec duży płomień i duży przepływ powietrza. Jak zainstalujesz piec z modulacją mocy od 2 KW to bym sie o hałas nie bał bo to tyle co moc palnika na kuchence gazowej. Głośniejszy bedzie halas podajnika do ekogrochu i zgrzytanie węgla w slimaku.

Na targach to każdy gada to w czym ma interes. Zajdziesz na stoisko weglowe to powiedza ze wegiel najlepszy...

Odczucie ciepła z wegla gazu pradu jest takie samo. 22 stopnie to 22 stopnie. Co innego podłogówka i grzejniki. Przy 20 stopniach na podlogowce konfort jest taki jak dla 22 stopni w ogrzewaniu konwekcyjnym. Chodzi o to że grzejniki tak grzeją że najcieplejsze powietrze jest tuż pod sufitem, a w podłogówce mniej wiecej równa temp na kazdej wysokości.

Z tym dwufunkcyjnym to prawda. Jak ktoś odkreci wode to pod prysznicem poleci zimna woda. Dodatkowo za kazdym odkreceniem wody nawet na 5 sekund piec bedzie sie rozpalał i gasł. Jak sie ma zbiornik to piec nagrzewa zbiornik i sie wyłacza. Jak w domu mieszkaja dwie osoby czy jedna to dwufunkcyjny jest ok ale jak wiecej to lepiej zbiornik.
Odpowiedz
#25
Wszystkie mity na temat ze ciepla podloga jest niezdrowa to bzdury bo w zimie podloga bedzie miec max 25 st, a w lecie ma 30 i jest zdrowa
Dodam tylko ze kolega chirurg naczyniowiec z wieloletnim stazem na pytanie czy podlogowka np powoduje obrzek nog odrzekl ze wiekszej bzdury nie slyszal.
Widzac w moich oczach lekkie niedowierzanie dodal: Piotrek w domu szkodliwego g. bym sobie nie zamontowal, a ma 100% podlogowki. I tak skonczyly sie moje
watpliwosci.Czy gaz czy ekogroch podlogowka 100% w domu.
Odpowiedz


#26
raxon - dzięki za obszerną odp.

Piszesz, że ustawiam temp - w sensie, że jest tam jakaś tez elektronika do ustawienia temperatury w pomieszczeniach, tak?
Żeby nie robić reklamy to może napisz mi na PW jakie piece rozważasz?

Zostawiasz kotłownię tak jak jest w projekcie i tam ten piec i zbiornik na cwu?

Co do Twojego rozwiązania to w sumie tez dokładnie taką propozycję usłyszeliśmy, w sensie kocioł kondensacyjny na gaz, zbiornik CWU, plus rekuperacja ( koleś szacował z montażem około 15 tys tą reku)

sierzant - dobrze wiedzieć, bo też to słyszałam o obrzękach itp.
Odpowiedz
#27
(02.03.2017, 23:07)Aluna napisał(a): raxon - dzięki za obszerną odp.

Piszesz, że ustawiam temp - w sensie, że jest tam jakaś tez elektronika do ustawienia temperatury w pomieszczeniach, tak?
Żeby nie robić reklamy to może napisz mi na PW jakie piece rozważasz?

Zostawiasz kotłownię tak jak jest w projekcie i tam ten piec i zbiornik na cwu?

Co do Twojego rozwiązania to w sumie tez dokładnie taką propozycję usłyszeliśmy, w sensie kocioł kondensacyjny na gaz, zbiornik CWU, plus rekuperacja ( koleś szacował z montażem około 15 tys tą reku)

sierzant - dobrze wiedzieć, bo też to słyszałam o obrzękach itp.

 Tak, kotłownie zostawiłem, przerzucam na inna sciane, bo mi szkoda południowej ale to nie ma znaczenia.  Ja chce to zrobić najprościej czyli generalnie praktycznie bez żadnej elektroniki. Temperaturą w podlodze będę storował poprzez rotametry w rozdzielaczu podlogowym. Poprostu jest skala z przeplywem na kazdy pokój. Jak w jednym za ciepło a w drugim za zimno to w pierwszym zmiejszam przepływ a w drugim zwiekszam. Nie jest to takie super jak sterowanie poprzez sterownik w kazdym pokoju, ale poł stopnia mniej czy wiecej to jakoś bym przeżył.

Co do pieca to każdy robi takie małe jednofunkcyjne kondensaty. Np taki z modulacją mocy od 1,9 do 12 KW http://www.ceneo.pl/30916516#tab=click
Głownie chodzi o to żeby dolny próg był ok 2KW a czy to immergas czy vailant czy buderus to juz co kto woli i jaki serwis ma w pobliżu.

15 tyś za komplet to może być tanio ale może być dużo. Zależy co on tam proponował. Generalnie za 4 tyś można kupić względnie dobrą centrale. Do tego kilka anemostatów, rury jakieś puszki rozdzielcze. W parterówce rozłożenie istalacji to prościzna bo wszystko sie układa na poddaszu więc montaż powinien być tani, ale niektórzy potwornie zdzierają a i projekty takie robią jakby to robili pierwszy raz. Rekuperacje można samemu zrobic nawet za 6 tys w tak malym domu.

(02.03.2017, 22:27)sierzant napisał(a):
(02.03.2017, 21:42)maciej87 napisał(a): Też mieszkam w domu z piecem na ekogroszek z stalkotu. Dom nie ocieplony 150 M2 grzania. Spalanie od 12 do 20 kg. Przede wszystkim masz piec nie dobrany.


Nic dodac nic ujac cala tajemnica w jednym zdaniu.
Do naszego domu tylko:
Kocioł piec RBR EKO-UNIWERSAL PLUS 10-12 kW
KOCIOŁ OGNIWO EKO PLUS 10 kW
Kocioł SKAM-P 7kW i ten ostatni bedzie az nadto
A co powie fachowiec 22-26 KW

117m2,3osoby temper 22,5-23 

od 04.10 -31.10 68m3
Listopad 93m3

Grudzień 132m3
Styczeń 147m3
Luty 110m3


To ogromne ilosci gazu a to moj wynik:

76m2 4 osoby temper 22-24
pazdziernik 21m3
listopad 25m3
grudzien 24m3
styczen 29m3
luty 21m3

I drobnostka 8m3 jesionu  Wink 

Ilosci podane na czerwono mieszcza sie w granicy dobrego zartu.
Jesli jeszcze ktos powie ze jest w tym woda i gotowanie to zart bedzie przedni.

http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-ogrz...j-swieczki

Normalne zużycie w nowym ocieplonym domu, nic smiesznego w tym nie widze. Są tacy co za ogrzewanie gazowe dwupiętrowego domu płacą 1100zł za niecałe 200m2.

W kotle gazowym spalamy gaz ze sprawnością ok 100%
W kotle na ekogroszek ok 60 % i taka jest realna wartość niestety. Żeby dostarczyć 100KW energii to trzeba spalić 170KW... Spalając 1700 kg wegla 1000 kg ogrzewa wode a reszta to straty w kominie, w niedopalonym węglu itd
Odpowiedz
#28
ja moze napisze cos o tym odczuwaniu inaczej ciepła z gazu.
Cos w tym jest.
Mieszkalem 5 lat w bloku , budowany poczatek 2000, ceramika, dycha styropian
Ogrzewanie kazdy miał dwufunkcyjny piec atmosferyczny w kuchni, kaloryfery pod oknami na nich glowice termostatyczne, i mysle ze stad sie bierze tot ak zwane zimno. ze wspolpracy termostatów i sterownika bo takowy sobie zalozylem
Sterownik w duzym pokoju, i teraz jak temperatura spadła np 21C włacza sie piec, i daje ciepła wode w centralne ale , w malym pokoju np jest temperatura ze głowica termostatyczna domkneła, i grzejnik jest zimy, piec grzej nagrzeje tyle ze sterownik poczuje temperature w duzym pokoju i gasnie, i teraz w tym malym pokoju musi sie niejako schłodzic zeby za nastepnym odpaleniem dostał ciepła wode.

Wiadomo w domu dzieci, uzytkownicy kazdy kreci tymi termostatami jednemu za goraco drugiemu za ciepło,
A przy piecy weglowym jednak ta ciepła woda podawana jest w trybie ciagłym a nie "punktowo" jak z pieca gazowego, stad to tak zwane odczucie ziemnego ciepła pochodzenia gazowego.\
To moja teoria.
piec dwufunkcyjny ciepła woda uzytkowa mało komfortowe.
Odpowiedz
#29
W węglowym też musi spaść temp zanim głowica termostatyczna się otworzy, Na czekanie zanim się piec załączy jest łatwy sposób. Zmniejszyć histereze. Będzie się włączał częściej, ale na krócej.
To że sie tak wydaje to efekt psychologiczny. Jak sie czlowiek nanosi węgla i drewna, rusztami porusza, ogień w piecu zobaczy to inaczej to odczuwa, niż gdy piec gdzieś tam wisi i nawet z kanapy nie trzeba schodzić żeby było ciepło.
Odpowiedz
#30
Normalne zużycie w nowym ocieplonym domu, nic smiesznego w tym nie widze. Są tacy co za ogrzewanie gazowe dwupiętrowego domu płacą 1100zł za niecałe 200m2.

Normalne ? 550m na 5msc. Chmm policzmy:
Jeden miesiac to 110m3 usredniajac minus (woda,gotowanie) 40m3 zostaje 80m3 na grzanie czyli zalozmy optymistycznie 800kw
800 KW x 5msc daje to nam 4000kw.
Nasz budynek potrzebuje 7000kw i to przy 20 stopniach
23 stopnie beda nas kosztowaly 15% gazu wiecej czyli lacznie 8050 KW
To na zlotowki:
ogrzewanie naszego domu 1610zl
opisywanego 800zl
Realne ? 
 A 200m za 1100zl realne?

I jeszcze jedno:
Piec gazowy kondensacyjny sprawnosc 100% dlaczego nie 107% albo i wiecej. Poczytaj na oficjalnych stronach amerykanskich jaka jest sprawnosc tych piecow.
Tam nikt nie bajeruje (procesy sadowe) Viesmann mowi o 94% w kosmicznych warunkach uzytkowania.
Ale przy ekogrochu mowisz juz 60% sprawnosci.
Pierwszy z brzegu skam-pv20 Sprawność kotła na mocy obniżonej 6kW: 89,6%
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości
  
Menu