Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wykop pod szalowania fundamentów
#11
Niemalże zawsze wizyta geodety jest na dwa razy. Pierwsza wizyta najczęściej bez mojej osoby, bo ogranicza się tylko do wbicia czterech palików, które wyznaczają miejsce usunięcia humusu i reszty ziemi na potrzebny poziom (góra ławy / spód pierwszej warstwy bloczka)
I dopiero jak mam usunięty grunt z całości i względnie wypoziomowany teren +- 10cm wtedy druga wizyta geodety, który wyznacza osie budynku. Przy okazji również wyznaczam poziom i nanoszę go na dechy. Czyli góra dechy to góra ławy. Tak mi jest najprościej.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#12
Bardzo jasno i ciekawie wytłumaczone o poziomie '0'. Mam pytanie czy ściana fundamentowa z bloczków nie powinna być zakończona wieńcem?
Odpowiedz
#13
Witam

Wielkie dzięki za taki instruktarz !!! Teraz wiem więcej !

Czyli bloczek jest wysoki na 12cm a ty dodajesz sobie spoine 2cm. A na przykład co jak spoina wychodzi 1,5cm, przy 5 warstwach daje to błąd 2,5cm na poziomie, nikt z tego chyba nie robi problemu?

A to jak nisko chcemy dom ustalamy my(inwestorzy) wraz z projektantem który robi adaptacje tak? Czy na przykład chcemy 3 schodki do domu czy 1. Mi się na przykład marzy duży taras z tyłu domu lekko nad poziomem gruntu(trawy) ;-)

Przy drugiej wizycie geodety wbijasz paliki i przykręcasz dechy już na określony poziom np. góra ławy fundamentowej tak?
Rozumiem, że można sobie również wbić paliki tak że góra dechy to np. trzeci bloczek i od tego odejmujemy w doł

Czy nie lepiej od razu przeprowadzić rure PE pod jeszcze nie zalaną ławą?

Wiadomo do takiej roboty najlepszy jest niwelator, a co z inwestorami budującymi we własnym zakresie? Wątpię, że taka osoba kupi niwelator dość droga zabawka, istnieje jeszcze opcja wyporzyczenia? A może zabawa z szlauf wagą? Co myślisz o laserze samopoziomującym 360 stopni, można by wtedy zamiast łaty od niwelatora przykładać drewnianą metrówkę i mierzyć, tylko za dnia to chyba nie wypali? Ktora z opcji najlepsza?

Zauważyłem, że w obliczeniach liczysz 10cm chudziaka, a będzie 12cm Wink

Jak wygląda tyczenie narożników czy są one odmierzane np. od drogi tak żeby budynek stał równolegle do drogi?

Narazie to tyle pytańSmile

Pozdrawia wierny fan Wink

(02.02.2017, 22:31)tomek9000 napisał(a): Bardzo jasno i ciekawie wytłumaczone o poziomie '0'. Mam pytanie czy ściana fundamentowa z bloczków nie powinna być zakończona wieńcem?

bloczki nie muszą być zakończone wieńcem. Najczęściej wieńcem wykańczają Ci którzy krzywo wymurowali bloczki a wieniec wylewają, żeby to wyrównać...
Odpowiedz
#14
Wieniec spinający stosują najczęściej gdy ściana fundamentowa jest wysoka. Podczas wibrowania / ubijania / zageszczania spowodować by to mogło naprawdę poważne uszkodzenia niemożliwe do naprawy.
Ja osobiście nie wykonywałem tego bo nigdy nie było takiej potrzeby, lecz miałem okazje już przy tym uczestniczyć.

Bloczek ma generalnie 12-12,5cm. Krzywizna jak nie wiem co. Zawsze ostatnie dwie warstwy możesz sobie podmurować na grubszej spoinie jeśli po drodze ucieknie wymiar zakładany.

No to Ty jesteś inwestorem i uczestniczysz w procesie adaptacji, i mówisz co byś chciał, jakbyś chciał. Naprawdę można się dogadać z adaptującym i architektem gminnym .

Tak, przy drugiej wizycie robię to co napisałeś. Zależy od Ciebie gdzie sobie wyznaczysz poziom, tak aby Ci było łatwiej i sprawniej pracować.

Jak najbardziej szlaufwaga się do tego nadaje. Wtedy tylko wskazane by było umieścić odniesienie gdzie geodeta naniesie pkt. "0" w pobliżu wykopu jednak z uwagi na długość węża. Przy szlaufwadze musimy pamietać o tym aby przed użyciem wypchnąć z węża bąble powietrza.

Laser samopoziomujący 360* to wydatek kilku tys zł. Przydatne narzędzie ale nie przy tej robocie. W słoneczny dzień bez odbiornika radiowego nie podziałasz, nawet w okularach do tego przeznaczonych.

Nie tyczy się narożników tylko osie. Narożniki same wyjdą tam gdzie ich miejsce.
Warto te dechy przy palikach kręcić w linii, czyli paliki bijemy do linii, dzięki czemu margines ewentualnego błędu na przekątnej to kilka mm.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#15
Panie Łukaszu mam pytanie (niestety Pański projekt jest bardo interesujący ale ze względu na WZ musiałem wybrać coś innego) chodzi o to że w projekcie mam napisane:

"... budynek jest dwu kondygnacyjny i niepodpiwniczony. Posadzka została wzniesiona 17cm powyżej otaczającego terenu. ..."

Czyli mam to rozumieć że jest to mój stan 0,00 ????


Następnie dalej w projekcie jest napisane:
"Zagłębienie fundamentów musi być dobrane odpowiednio do warunków gruntowo-wodnych odpowiednich dla lokalizacji projektu. W niniejszym opracowaniu przyjęto 1,24m poniżej projektowanego poziomu terenu"
Czyli w tym momencie pisząc 1,24 projektant architekt uwzględnił strefę przemarzania ???

Natomiast w projekcie mam od poziomu 0,00 w dół do dolnej krawędzi ławy fundamentowej 1,41 grubość ławy 35cm nie wliczając w to chudziaka, odejmując posadzkę grubości 19cm do "tzw umownego 0 płyty betonowej" wychodzi 141-35-19=87cm i n taką głębokość koparkowy ma mi wykopać dół w ziemi +- te 10cm ????

Dobrze to rozumuję, dziękuję już z góry za odpowiedź Smile
Odpowiedz


#16
Łukasz mam taką prośbe chyba w imieniu wszystkich tutaj piszących.
Jak już będziesz budował dla siebie to zmontuj filmiki z tych etapów tzn. jak pierwszy raz przyjeżdza geodeta, jak koparkowy zbiera humus, jak drugi raz przyjeżdza i tyczycie osie. Myśle, że to będzie już wtedy w 100% kompletne wytłumaczenie co i jakSmile

Pozdrawiam
Odpowiedz
#17
Jasne. Filmy miałem zamiar wrzucać dopiero przy okazji budowy domu konkursowego w Kaliszu, ale że mam naturę taką a nie inną to podkusiło mnie niedawno. Lecz dopiero zaopatrzyłem się w kamerę na etapie zbrojeń.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#18
(03.02.2017, 00:20)shibby napisał(a): Panie Łukaszu mam pytanie (niestety Pański projekt jest bardo interesujący ale ze względu na WZ musiałem wybrać coś innego) chodzi o to że w projekcie mam napisane:

"... budynek jest dwu kondygnacyjny i niepodpiwniczony. Posadzka została wzniesiona 17cm powyżej otaczającego terenu. ..."

Czyli mam to rozumieć że jest to mój stan 0,00 ????


Następnie dalej w projekcie jest napisane:
"Zagłębienie fundamentów musi być dobrane odpowiednio do warunków gruntowo-wodnych odpowiednich dla lokalizacji projektu. W niniejszym opracowaniu przyjęto 1,24m poniżej projektowanego poziomu terenu"
Czyli w tym momencie pisząc 1,24 projektant architekt uwzględnił strefę przemarzania ???

Natomiast w projekcie mam od poziomu 0,00 w dół do dolnej krawędzi ławy fundamentowej 1,41 grubość ławy 35cm nie wliczając w to chudziaka, odejmując posadzkę grubości 19cm do "tzw umownego 0 płyty betonowej" wychodzi 141-35-19=87cm i n taką głębokość koparkowy ma mi wykopać dół w ziemi +- te 10cm ????

Dobrze to rozumuję, dziękuję już z góry za odpowiedź Smile

Jeśli ja moge odpowiedzieć to wydaje mi sie, że tak 17cm powyżej czyli jest to całkowity stan zero, podłoga po której się będzie chodziło.

Wychodziło by to wtedy, że tak.. od dołu..
- ława 0,35cm
- 5 warstw bloczka (5x14) 0,70cm
 - i teraz co 19cm chudziaka? raczej nie?

Kolego jeżeli chcesz zrobić tak jak Łukasz robi to byś musiał zrobić 1,41cm minus grubość posadzki minus bloczki fundamentowy minus ława

Nie rozumiem tylko u Ciebie ile wkońcu ma ta posadzka, bo od dołu by było 0,35cm(ława), następnie 70cm (5 warstw bloczka) no i do tej wartości 1,41cm pozostaje 0,36cm czyli te 0,19 i ,017 dawało by 0,36cm, 

Może 6 warst bloczka wtedy by było 0,35cm nastepnie 0,84cm i następnie 15cm styropian i 6-7cm wylewka ostateczna ? chyba, że 30cm styro i 6cm wylewka
Przede wszystkim trzeba by było dokładnie wiedzieć ile planujesz cm izolacji na podłodze !!

Łukasz jak Ty to widzisz??
Odpowiedz
#19
Bedzie mozna odwiedzic budowe w Kaliszu jak juz tam zaczniecie?
Odpowiedz
#20
Jasne. Obserwować i wpadać w dowolnym momencie jak będzie pasowało.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu