Budowa domu za 150 tys
moc pompy ciepła - Wersja do druku

+- Budowa domu za 150 tys (http://www.forum.domza150tysiecy.pl)
+-- Dział: Forum budowlane (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-29.html)
+--- Dział: Forum ogólne (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-3.html)
+---- Dział: Ogrzewanie (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-37.html)
+---- Wątek: moc pompy ciepła (/thread-951.html)

Strony: 1 2 3 4 5


moc pompy ciepła - biszkopt15 - 11.09.2018

Cześć,

Jestem na etapie wyboru pompy. Dom standardowo wykonany z gazobetonu + styropian 15cm, okna 3-szybowe, wełna 30 cm na strop, 10 cm styropianu na podłogę, wentylacja grawitacyjna. Dom buduje się w Częstochowie. Planuję podłogówkę 100% + CWU dla 3 osób średnie zużycie ( wanna od czasu do czasu ). Temperatura w pomieszczeniach 21-22 stopnie.

Dostałem oferty od 3 firm i zaskakuje mnie moc dobranej pompy. Dwie firmy zaproponowały montaż pompy 5 KW jedna Samsung, druga Panasonic, a trzecia firma zaproponowała pompę Panasonic 12 KW Confused .
Dodam, że jedna z firm wydaje się profesjonalna, ponieważ przeprowadzili ze mną wywiad na temat izolacji itd, a następnie wysłali mi dość dokładne obliczenia wykonane w progranie Aquarea Designer na podstawie których dobrali pompę: Panasonic  WH-SDC05H3E5.

Na forum każdy pisze, że pompa 9kw jest odpowiednia dla budynku.

Proszę o porady, opinie i ewentualnie polecenie rzetelnej firmy ze śląska, która może mi taka pompę dobrać.


RE: moc pompy ciepła - aarek1404 - 11.09.2018

te firmy co proponują 5kW to sobie odpuść...


RE: moc pompy ciepła - spedek1 - 11.09.2018

Jezeli ktos obliczyl ci zapotrzebowanie na 5kW to tak moze byc... chociaz wydaje sie malo przy zastosowaniu lichej izolacji i wentylacji grawitacyjnej... 12kW moze by bylo dobre jakby dom mial ze 130m takze cudaka co chce ci wcisnac 12kW od razu mozesz splawic.


RE: moc pompy ciepła - qwerty - 12.09.2018

W tym projekcie jeśli się nie myle jest piec na paliwo stałe 12kW Tylko nie pamiętam czy tam nie było 20cm styro na ściany i podłogi (wiadomo nie sama grubość świadczy o jakości izolacji)
A jak to się ma do kW przy PC? Powinno być porównywalne czy to zupełnie inne kW?


RE: moc pompy ciepła - krupa181 - 12.09.2018

Kolego - witam
Na swoim terenie masz instalatora pomp firmy Nibe
Zadzwoń i porozmawiaj 508670260
Ja osobiście będę skłaniał się w kierunku Nibe.


RE: moc pompy ciepła - hamera2000 - 12.09.2018

(12.09.2018, 08:02)qwerty napisał(a): W tym projekcie jeśli się nie myle jest piec na paliwo stałe 12kW  Tylko nie pamiętam czy tam nie było 20cm styro na ściany i podłogi (wiadomo nie sama grubość świadczy o jakości izolacji)
A jak to się ma do kW przy PC? Powinno być porównywalne czy to zupełnie inne kW?
Inaczej. Bardzo dobry piec na paliwo stałe klasy 5 osiaga sprawnosc okolo 90% przy wysokiej jakości węgla i odpowiedniej regulacji pieca utrzymanego w odpowiednej czystosci itp.  Dlatego teoretycznie pompa 9 kw nie powonna ogrzać slabiej niz piec 12kw klasy 5. Chodzi o pompę w trybie monowalentnym. W trybie monoenergetycznym 7 kw pompa też wystarczy a resztę 2 kw dogrzeje sobie grzalką elektryczna w przypadku wiekszych mrozów.


RE: moc pompy ciepła - Michal - 12.09.2018

5 kW to za mało. Tym bardziej, że masz grawitacyjną wentylację bez odzysku ciepła.  Z kolei 12 kW to już dużo. Choć może zależy od urządzenia.
Ja będę montował Panasonica T-CAP 9 kW 3F.
Przejrzyj też ten wątek.


RE: moc pompy ciepła - Darek 1988 - 12.09.2018

Ja zakupiłem pompę ciepła firmy dimplex 6 kW. Rozmawiałem z przedstawicielem i wyliczył ze wystarczy.


RE: moc pompy ciepła - wind7 - 12.09.2018

(11.09.2018, 19:58)biszkopt15 napisał(a): Cześć,

Jestem na etapie wyboru pompy. Dom standardowo wykonany z gazobetonu + styropian 15cm, okna 3-szybowe, wełna 30 cm na strop, 10 cm styropianu na podłogę, wentylacja grawitacyjna. Dom buduje się w Częstochowie. Planuję podłogówkę 100% + CWU dla 3 osób średnie zużycie ( wanna od czasu do czasu ). Temperatura w pomieszczeniach 21-22 stopnie.

Dostałem oferty od 3 firm i zaskakuje mnie moc dobranej pompy. Dwie firmy zaproponowały montaż pompy 5 KW jedna Samsung, druga Panasonic, a trzecia firma zaproponowała pompę Panasonic 12 KW Confused .
Dodam, że jedna z firm wydaje się profesjonalna, ponieważ przeprowadzili ze mną wywiad na temat izolacji itd, a następnie wysłali mi dość dokładne obliczenia wykonane w progranie Aquarea Designer na podstawie których dobrali pompę: Panasonic  WH-SDC05H3E5.

Na forum każdy pisze, że pompa 9kw jest odpowiednia dla budynku.

Proszę o porady, opinie i ewentualnie polecenie rzetelnej firmy ze śląska, która może mi taka pompę dobrać.

Niezłych macie tam instalatorów... Jeśli ktoś do tego domu dobrał Ci Panasonica 5kW to chyba projektant-praktykant, który nigdy nie zamontował żadnej Pompy Ciepła. No chyba, że zamontuje Ci 5kW za cenę 9kW i po tygodniu nie będzie odbierał telefonów. Tragedia! Jeśli niektóre firmy instalacyjne już na samym początku mają problem z podstawowym doborem urządzenia to gdzie dalej, jak to ma działać? W takim razie nic dziwnego, że niektórzy piszą, że pompa ciepła powietrze-woda nie da rady ogrzać domu w zimę - bo jest źle dobrana. Propozycja 12kW to też lekkie przegięcie.
Pozdrawiam i proponuję szukać kolejnych instalatorów z Pana okolicy (tych 3 proszę sobie odpuścić).


RE: moc pompy ciepła - gregorrek - 12.09.2018

(12.09.2018, 21:54)wind7 napisał(a):
(11.09.2018, 19:58)biszkopt15 napisał(a): Cześć,

Jestem na etapie wyboru pompy. Dom standardowo wykonany z gazobetonu + styropian 15cm, okna 3-szybowe, wełna 30 cm na strop, 10 cm styropianu na podłogę, wentylacja grawitacyjna. Dom buduje się w Częstochowie. Planuję podłogówkę 100% + CWU dla 3 osób średnie zużycie ( wanna od czasu do czasu ). Temperatura w pomieszczeniach 21-22 stopnie.

Dostałem oferty od 3 firm i zaskakuje mnie moc dobranej pompy. Dwie firmy zaproponowały montaż pompy 5 KW jedna Samsung, druga Panasonic, a trzecia firma zaproponowała pompę Panasonic 12 KW Confused .
Dodam, że jedna z firm wydaje się profesjonalna, ponieważ przeprowadzili ze mną wywiad na temat izolacji itd, a następnie wysłali mi dość dokładne obliczenia wykonane w progranie Aquarea Designer na podstawie których dobrali pompę: Panasonic  WH-SDC05H3E5.

Na forum każdy pisze, że pompa 9kw jest odpowiednia dla budynku.

Proszę o porady, opinie i ewentualnie polecenie rzetelnej firmy ze śląska, która może mi taka pompę dobrać.

Niezłych macie tam instalatorów... Jeśli ktoś do tego domu dobrał Ci Panasonica 5kW to chyba projektant-praktykant, który nigdy nie zamontował żadnej Pompy Ciepła. No chyba, że zamontuje Ci 5kW za cenę 9kW i po tygodniu nie będzie odbierał telefonów. Tragedia! Jeśli niektóre firmy instalacyjne już na samym początku mają problem z podstawowym doborem urządzenia to gdzie dalej, jak to ma działać? W takim razie nic dziwnego, że niektórzy piszą, że pompa ciepła powietrze-woda nie da rady ogrzać domu w zimę - bo jest źle dobrana. Propozycja 12kW to też lekkie przegięcie.
Pozdrawiam i proponuję szukać kolejnych instalatorów z Pana okolicy (tych 3 proszę sobie odpuścić).

Nie da się dobrać pompy ciepła ani stwierdzić czy będzie wystarczająca by ogrzać dany dom tylko na podstawie znanej kubatury i tego że " ktoś taka ma i jest zadowolony". Zbyt wiele jest czynników które należy wziąć pod uwagę jak choćby zastosowane materiały izolacyjne, zyski ciepła jawnego i utajonego, infiltrację powietrza, wentylację, położenie geograficzne, wietrzność, nasłonecznienie i inne specyficzne elementy istotne dla ogrzewania chałupy Smile  Jak damy za słabą pompę to szybciej prawdopodobnie padnie nam sprężarka bo jej czas pracy będzie znacznie wydłużony a jak damy za dużą pompę to sprężarka  będzie pracować krótko ale będzie sia często uruchamiać i też jej żywot się skróci, częste starty i naprężenia mechaniczne zrobią swoje.  Poza tym zapotrzebowanie na moc szczytową pompy występuje przez krótki czas  można założyć że są to 2-3 tygodnie w roku w zależności od wspomnianego wcześniej położenia geograficznego gdzie okresy te mogą być dłuższe.


  
Menu