Budowa domu za 150 tys
Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty - Wersja do druku

+- Budowa domu za 150 tys (http://www.forum.domza150tysiecy.pl)
+-- Dział: Forum budowlane (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-29.html)
+--- Dział: Forum ogólne (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-3.html)
+---- Dział: Trójwymiarowe modele projektu domza150tysiecy.pl (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-36.html)
+---- Wątek: Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty (/thread-187.html)

Strony: 1 2


Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty - Łukasz - 06.11.2016

Witam. Dziś chciałbym raz na zawsze zamknąć spekulacje na temat kosztów stropu gęsto żebrowego dzięki któremu można zaadaptować poddasze na stricte użytkowe w moim projekcie.
Dostaję niezliczone ilości wszelkiego rodzaju wiadomości na wiele tematów. Dziś na stół wyciągam koszty wykonania stropu.
Tak naprawdę ten temat ma na celu wyprowadzenie z błędu osoby, które są przekonane, że zrobią adaptacje poddasza za 20 tyś zł.
Zaprezentuje dokładne koszta związane tylko z samym stropem i przystosowaniem konstrukcji nośnej wymaganej przy tego rodzaju rozwiązaniu.
Podkreślam, że są do bardzo szczegółowe wyliczenia.

Po wielu konsultacjach z konstruktorem, najprościej przystosować konstrukcję domu w tej sposób.

 - dodatkowa ława fundamentowa w dłuższej osi budynku, lub dwie stopy fundamentowe pod słupy żelbetowe.
 - wykonanie wieńca spinającego podpartego na ścianie nośnej lub na dwóch słupach żelbetowych.
 - strop gęsto żebrowy typu teriva

Tak przygotowany budynek pozwoli na pełna adaptację poddasza. Musimy pamietać o tym, że poprzez słupy lub ścianę nośna zostajemy dość mocno ograniczeni jeśli chodzi o rozmieszczenie ścian działowych. Jednak przy odrobinie wyobraźni pochowamy słupy w ścianach działowych jeśli zrezygnujemy ze ściany nośnej. Jeśli jednak decyzja zapadnie na ścianę nośna musimy będzie ona wyznacznikiem reszty pomieszczeń.


Musimy również wygospodarować na parterze powierzchnię z 6m2 na klatkę schodową.

Wersja z dwoma słupami żelbetowymi i ławą fundamentową na całej długości budynku, strop teriva o rozstawie belek co ~45cm
Miejsce otworu na klatkę schodową  na potrzeby wyliczenia materiału.

Materiały związane z wykonaniem stropu:

 - belki teriva 5m - 38szt. (belki teriva produkowane do 8m rozpiętości co 30cm)   90zł/szt - 3420zł
 - pustaki stropowe w ilości 551 szt.  ~3zł/szt -  1653zł
 - pustaki stropowe z deklami w ilości 150 szt. (zakończenia przy wieńcu, żebrach rozdzielczych i klatce schodowej.  ~3,5zł/szt -  450zł
 - stal potrzebna na wykonanie dodatkowej ławy fundamentowej w ilości 50mb fi12 żebro
 - stal potrzebna na wykonanie strzemion na ławy fundamentowej w ilości 50mb fi6 stal gładka
 - beton potrzebny na wykonanie ławy spinającej ~2m3 betonu towarowego B20  400zł
 - stal potrzebna na wykonanie wieńca spinającego tworzącego jednocześnie nadproże 75mb fi12 żebro
 - stal potrzebna na wykonanie słupów żelbetowych 40mb fi 12 żebro
 - stal potrzebna na wykonanie strzemion na słupy żelbetowe 40mb  fi6 stal gładka
 - beton towarowy B20 na wieniec spinający ~0,7m3  140zł
 - beton towarowy B20 na słupy żelbetowe ~0,3m3  60zł
 - beton towarowy B20 potrzebny do wykonania wieńca obwodowego ~2,7m3   540zł
 - beton towarowy B20 potrzebny do wykonania nadlewki na stropie. Policzone również żebra rozdzielcze oraz dolewka stropu na jednej ze stron, policzone wieńce klatki schodowej. ~15m3.   3000zł
 - stal o przekroju fi16 żebro potrzebna do wykonania żeber rozdzielczych w ilości 50mb
 - stal o przekroju 12mm żebro na resztę prac związanych z zazbrojeniem stropu 60mb.
 
 W/w stal o przekroju 12mm żebro - 550zł
 W/w stal o przekroju 16mm żebro - 211zł
 W/w stal o przekroju 6mm gładka - 299zł

Suma : 10723zł   tylko za sam materiał związany z przystosowaniem konstrukcji i samego stropu.


Jeśli chodzi o szalunki to ilość materiału potrzebna bardzo zbliżona do wersji ze stropem drewnianym (wiązary). Potrzebne po dwa rzędy podpór od osi do ścian zewnętrznych. Jakieś 60 szt podpór łącznie z wieńcem spinającym oraz wieńcem klatki schodowej i oknami.
Wszelkie prace betoniarskie wykonujemy w jednym procesie technologicznym.
 

https://3dwarehouse.sketchup.com/embed.html?mid=eb7a874b-7368-4854-b5a4-1e2cf01077ee

 Pod tym linkiem można zobaczyć moją  fotorelację z wykonania stropu teriva  -->Fotorelacja<--

Dokładny model 3D ze stropem teriva na domza150tysiecy.pl.
Na modelu ściana już z izolacja termiczna z poprzedniego modelu, nie sugerować się grubością ściany.  --> Model3D <--

Przypominam, że to zapotrzebowanie na materiał na sam strop. Mam nadzieję, że osoby przekonane, że poddasze w tym niewielkim domu to 20 tyś zł w tym momencie zeszły na ziemię.
Jeśli ktoś chce policzyć ile to wyniesie to 20min na necie i wszystko jasne. Materiał wyszczególniony. Z wyjątkiem belek i garów wszystkie aktualne ceny podane są w temacie o kosztorysie SSO.


RE: Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty - Michal - 06.11.2016

Czyli za samo wzmocnienie konstrukcji i strop 10k. Do tego schody (z obróbką i poręczami), ogrzewanie poddasza (mocniejszy piec), elektryka, podłogi, ściany działowe, tynki, drzwi, okna połaciowe lub w lukarnach, raczej zwiększenie kąta dachu (ja w tej sytuacji wybrałbym już dach dwuspadowy), wyższa ścianka kolankowa.
To wolę swój garaż i pompę ciepłą.


RE: Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty - Grzesio370 - 06.04.2017

Łukasz bardzo poważnie myślę o budowie domu według Twojego projektu. Będę też pisał do kobiety w mojej okolicy która buduje wg tego projektu tylko coś wspominała o poszerzeniu o 2 metry. Chcę się dowiedzieć czy to dużo zachodu z tym. Też chciałbym trochę większy ponieważ działka będzie duża.
Również poważnie myślę o stropie teriva i więźbie tradycyjnej, chciałbym mieć miejsce na jakąś mini siłownie i kilka drobiazgów. Wiem że wiąże się z kosztami. Najważniejsze że nie robiłbym schodów ani zmian w rozmieszczeniu pomieszczeń, wchodziłbym tam choćby po drabinie z kotłowni gdzie nie byłoby stropu.
Co o tym myślisz?


RE: Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty - marcinur - 06.04.2017

A moje zdanie jest takie, że jak chcesz wprowadzić tyle zmian to lepiej poszukać innego projektu, który będzie spełniał Twoje wymagania. Więźba tradycyjna i terriva są na tyle dużymi zmianami, że nie ma sensu przerabiać projektu.


RE: Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty - Łukasz - 06.04.2017

Podpisuję się pod słowami Marcina.


RE: Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty - PawelSuchy86 - 06.04.2017

Dokładnie. Własna działka, większość pracy swoimi siłami, brak poddasza użytkowego (wiązary), brak podpiwniczenia oraz prostota (nie tylko w bryle budynku) to główne "motto" tego projektu. Dla pocieszenia mogę powiedzieć że też nigdy bym nie pomyślał że mogę mieć kiedyś dom bez poddasza. Ale nigdy nie mów nigdy Wink


RE: Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty - Grzesio370 - 06.04.2017

Dzięki Panowie, przypuszczałem że otrzymam takie odpowiedzi.


RE: Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty - powsky - 25.06.2017

Mam pytanie. Czy ktoś jednak zdecydował się na adaptacje pietra z dachem dwuspadowym?


RE: Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty - Andrzej2109 - 03.09.2017

Witam. Interesuje mnie też ten projekt z poddaszem użytkowym in garażem. 
A jeżeli dodać do stropu belki drewniane przy zachowaniu tych wiązarów.  Dodgy


RE: Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty - tomi8547 - 03.09.2017

Wg.mnie za duża rozpiętość,żeby belka drewniana się z czasem nie zgięła.U.mojej mamy w starym domu belki stropowe mają przekroj 10×16 i od ściany do ściany jest tylko 5m a tu masz prawie 10m.Sufity tam są podwieszane,na razie nić nie pęka,ale 2 lata sobie schły zanim się pojawiły stelaże i gk.


  
Menu