Budowa domu za 150 tys
Rozplanowanie pomieszczeń. - Wersja do druku

+- Budowa domu za 150 tys (http://www.forum.domza150tysiecy.pl)
+-- Dział: Forum budowlane (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-29.html)
+--- Dział: Forum ogólne (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-3.html)
+---- Dział: Zmiana usytuowania pomieszczeń (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-38.html)
+---- Wątek: Rozplanowanie pomieszczeń. (/thread-118.html)



RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - tomi8547 - 20.10.2017

Też nie jestem fachowcem.Przez kilka lat użytkowałem kocioł bez zasobnika który byl oddalony od łazienki ok.9m i nie było to komfortowe rozwiązanie.Zatem mój argument z pompką bez zasobnika odpada.Osobiście,nie chciałbym mieć kotła w łazience,ale to tylko moje zdanie.Twoje rozwiązanie na pewno jest prostsze,tańsze i zajmuje mniej miejsca.Tylko to jedno ALE z umiejscowieniem.


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - sierzant - 20.10.2017

W piecu dwufunkcyjnym pompa nie ma co pompowac, bo nie ma zapasu cieplej wody.
I wracamy do tematu rozkładu pomieszczeń

Porównuję nasze projekty.
1. Wcześniej nie spodobało mi się w Twoim to, że kocioł gazowy jest daleko. Nie chcę dawać zbiornika, więc czas oczekiwania na ciepłą wodę się wydłuża, bo krany i kocioł są rozstrzelone po całej szerokości domu. To mnie martwi najbardziej...
Ale z drugiej strony kocioł chyba potrzebuje wentylacji? U Ciebie można ją zapewnić przez ścianę boczną?
2. To że nasze projekty wydzielają strefę prywatną to podstawa, więc dlatego przyglądam się uważniej Twoim pomysłom i dostrzegłem pewne plusy Wink
3. Też masz ścianę boczną bez okien - metr bliżej do granicy.
4. Małe WC masz rozwiązane też w porządku, za wyjątkiem drzwi. Dałbym otwierane na zewnątrz, bo inaczej to chyba WC i umywalka się nie zmieszczą.
4. Drzwi od pomieszczenia gospodarczego chyba też na zewnątrz, by było bardziej funkcjonalne.
5. Lepiej ode mnie wymyśliłeś kominek. Jest bardziej w salonie, promieniuje na pół domu. Dodatkowo można dać narożny lub od frontu.
6. Masz większy wiatrołap.

Ad1.Masz rację, kocioł jest dosyc daleko od kuchni (reszta w normie) ale bazując na zwyczajach naszej rodziny, tego kranu używa się u nas bardzo rzadko.
Zmywarka zalatwia wiekszosc problemów.Mozna dac ogrzewacz przepływowy, lub zastosowac zbiornik ciepłej wody i dodatkowy obieg wlaczany tylko w godzinach aktywnych.
My tego nie potrzebujemy.
Ad3.Wschodnia sciana(bez okien) U mnie bedzie tam wiata na 2 samochody i wszelkie wejscia rekuperacji gazu wody komin gazowy klima itd.
Ad4. Drzwi w gospodarczym beda otwierane na zewnatrz ale w lazieneczce jak tylko sie da do srodka (estetyka i drozny ciag komunikacyjny)
Ad5.Kominek wpuszczony w sciane (bezpieczenstwo) z dostepem przez lazieneczke do komina. Tam bedzie rowniez wlaz na poddasze (znowu estetyka)


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - gregorrek - 20.10.2017

(20.10.2017, 08:44)sierzant napisał(a): W piecu dwufunkcyjnym pompa nie ma co pompowac, bo nie ma zapasu cieplej wody.
I wracamy do tematu rozkładu pomieszczeń

Porównuję nasze projekty.
1. Wcześniej nie spodobało mi się w Twoim to, że kocioł gazowy jest daleko. Nie chcę dawać zbiornika, więc czas oczekiwania na ciepłą wodę się wydłuża, bo krany i kocioł są rozstrzelone po całej szerokości domu. To mnie martwi najbardziej...
Ale z drugiej strony kocioł chyba potrzebuje wentylacji? U Ciebie można ją zapewnić przez ścianę boczną?
2. To że nasze projekty wydzielają strefę prywatną to podstawa, więc dlatego przyglądam się uważniej Twoim pomysłom i dostrzegłem pewne plusy Wink
3. Też masz ścianę boczną bez okien - metr bliżej do granicy.
4. Małe WC masz rozwiązane też w porządku, za wyjątkiem drzwi. Dałbym otwierane na zewnątrz, bo inaczej to chyba WC i umywalka się nie zmieszczą.
4. Drzwi od pomieszczenia gospodarczego chyba też na zewnątrz, by było bardziej funkcjonalne.
5. Lepiej ode mnie wymyśliłeś kominek. Jest bardziej w salonie, promieniuje na pół domu. Dodatkowo można dać narożny lub od frontu.
6. Masz większy wiatrołap.

Ad1.Masz rację, kocioł jest dosyc daleko od kuchni (reszta w normie) ale bazując na zwyczajach naszej rodziny, tego kranu używa się u nas bardzo rzadko.
Zmywarka zalatwia wiekszosc problemów.Mozna dac ogrzewacz przepływowy, lub zastosowac zbiornik ciepłej wody i dodatkowy obieg wlaczany tylko w godzinach aktywnych.
My tego nie potrzebujemy.
Ad3.Wschodnia sciana(bez okien) U mnie bedzie tam wiata na 2 samochody i wszelkie wejscia rekuperacji gazu wody komin gazowy klima itd.
Ad4. Drzwi w gospodarczym beda otwierane na zewnatrz ale w lazieneczce jak tylko sie da do srodka (estetyka i drozny ciag komunikacyjny)
Ad5.Kominek wpuszczony w sciane (bezpieczenstwo) z dostepem przez lazieneczke do komina. Tam bedzie rowniez wlaz na poddasze (znowu estetyka)

Witam. Należy pamiętać, że prawo określa sposób otwierania drzwi do takich pomieszczeń, jak łazienki, kuchnie czy kotłownie, w których instalowany jest kocioł grzewczy. Tu nie możemy zamontować drzwi otwieranych do środka, muszą być one otwierane na zewnątrz, dopuszczalne są także drzwi przesuwne. Otóż w § 79. „Warunków technicznych...", prawodawca zastrzega, że drzwi do łazienek i toalet powinny otwierać się na zewnątrz. A jak przekonywał pewien prawnik – jeśli prawo uznaje, że „powinny”, to należy przez to rozumieć, że „tak być musi”. Smile  Trudno jednak doszukać się sensu w tym przymusie, zwłaszcza że w tym samym paragrafie dopuszcza się, by drzwi do łazienek były np. przesuwne lub składane.


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - dami888 - 21.10.2017

Hej,
Wstawiam swoj pomysl na rozmieszczenie pomieszczen. Jestem ciekaw opinii. 
Pozdrawiam.


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - tomi8547 - 21.10.2017

Drzwi od wc dałbym od strony korytarza.Goście siedzący przy stole nie muszą oglądać sedesu.Tym samym można by przesunąć ścianę od wiatrołapu powiekszając go.Poza tym podoba mi się.


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - sierzant - 22.10.2017

Ja mam jedno zastrzeżenie:
Pomieszczenie techniczne znajduje się
od strony wejścia do budynku. Wywiewki
i inne takie, będziesz musiał lub nie, poukrywać.
Dalej, podobny do mojego.


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - dami888 - 22.10.2017

Dzieki wielkie za opinie. Pomysl z drzwiami od WC jak najbardziej trafiony. Mam pytanie co do pomieszczenia z gazem. Chcialbym dac wyrzut spalin przez sciane (kociol kondensacyjny), poniewaz chce zrezygnowac z kominow (redukcja  kosztow). Czy to dobry pomysl? I teraz czerpnie powietrza do rekuperatora nie bede mogl zamontowac przy wyrzucie spalin. Gdzie polecacie ja zamotowac? 

Pozdrawiam.


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - sierzant - 22.10.2017

35m rury 160mm zakopanej w ziemi, załatwia problem czerpni powietrza. U mnie tak będzie, I nie pisać mi ze to za mało.
Wyrzut spalin jak najbardziej trafiony.


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - W1dMo - 23.10.2017

Witam,
Moja wizja układu pomieszczeń, budynek powiększony o 0,5m z dwóch stron,
Wzorowane na układzie sierżanta, który najbardziej mi odpowiadał


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - gregorrek - 23.10.2017

(21.10.2017, 18:49)dami888 napisał(a): Hej,
Wstawiam swoj pomysl na rozmieszczenie pomieszczen. Jestem ciekaw opinii. 
Pozdrawiam.

Witam. Poprzez przesunięcie ścianki między sypialnią a pokojem na środek korytarza oba pokoje uzyskują wnęki na szafy w zabudowie.


  
Menu