Budowa domu za 150 tys
Rozplanowanie pomieszczeń. - Wersja do druku

+- Budowa domu za 150 tys (http://www.forum.domza150tysiecy.pl)
+-- Dział: Forum budowlane (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-29.html)
+--- Dział: Forum ogólne (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-3.html)
+---- Dział: Zmiana usytuowania pomieszczeń (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-38.html)
+---- Wątek: Rozplanowanie pomieszczeń. (/thread-118.html)



RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - votus - 04.05.2017

(04.05.2017, 11:07)Łukasz napisał(a):
Nie idźmy w skrajności od razu. W cenie adaptacji najczęściej projektanci wprowadzają zmiany, za to właśnie biorą siano. Oczywiście idealnym klientem jest taki, który da się namówić na projekt indywidualny. Ja za adaptację zapłaciłem ~2500zł z wszelkimi zmianami.
Po to jest właśnie ten proces zwany adaptacją, i ktoś za to bierze kasę. Jeśli komuś na starcie śpiewają gruba kasę i za każda zmianę dodatkowo pieniądze to od razu uciekać do innego. Wiele osób z forum to przerobiło i wiedza o czym mówię. Najczęściej na czym chcą przyciąć to projekt wiązarów. Na szczęście w takich przypadkach miałem kontakt z osobami, które nabyły projekty i zawsze nagle po interwencji okazywało się, że robią adaptacje w cenie ze zmianami kąta nachylenia etc. Wiązary nie są jeszcze popularne u nas w PL i stąd niewiedza adaptujących, którzy widzą w tym okazję dla siebie.
Przy wiązarach całą robotę odwala firma, w której bierzemy konstrukcję.

Znaczy adaptującemu nic do tego jakie będzie pochylenie dach itp. bo konstrukcje wiązarową i tak robić będzie nam firma zew która sama przeliczy? Więc zakładam ze konstrukcja w projekcie  jest tylko zarysem(podpowiedzią jak będzie to miało wyglądać)?


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - Slawskip - 04.05.2017

Nie wiem jak w innych regionach, ale u mnie w okolicy tyle wołają (obdzwoniłem kilkunastu). Dodatkowo MPZP przechyliło szalę na korzyść projektu indywidualnego. Oczywiście wszystkie ceny są z uzyskaniem pozwolenia na budowę


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - enter17 - 07.05.2017

Oto moja wizja przy ogrzewaniu gazowym. Dzięki takiemu układowi mamy dwa powiększone pokoje z uwagi na brak kotłowni. Udało mi się wygospodarować pomieszczenie częściowo zastępujące kotłownię. Uważam że wanna jest zbędna. Co dla mnie było istotne to usytuowanie piecyka gazowego a zwłaszcza zbiornika CWU blisko odbiorników, oraz nie trzeba ciągnąc gazu do kotłowni i kuchni oddzielnie. Nie ma także drzwi między wiatrołapem i komunikacją, jest tylko zwężenie, co nie przeszkadza żeby drzwi wstawić. Usytuowanie prysznica blisko komina w spiżarni pozwala wyprowadzić wyciąg na parę.


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - hilarja89 - 07.05.2017

Witam wszystkich. 

Od dłuższego czasu obserwujemy z mężem tą stronę i z każdym dniem przekonujemy się do podjęcia wyzwania budowy domu na podstawie tego projektu. 
Zamieszczam moją wizję rozmieszczenia pomieszczeń. 
Dom jest obrócony, wejście ze strony krótszego boku domu. 
Działka o wymiarach 21m (pn-pd). na 35m (wsch-zach). 
Zależy nam na usytuowaniu kuchni od wschodu. Ogrzewanie prawdopodobnie gazowe, początkowo LPG później gazem ziemnym (co skutkowałoby usunięciem kotłowni i powiększeniem pomieszczeń po jej stronie). 
Będę wdzięczna za wszelkie opinie, te krytyczne bardziej i mniej Smile


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - Marcin1978 - 07.05.2017

(04.05.2017, 08:56)Slawskip napisał(a): Łukasz, to że goła adaptacja kosztuje nawet te 5 tysięcy, to jeszcze pół biedy, ale jak dochodzą zmiany (kąt dachu, instalacja gazowa, zwiększenie grubości ocieplenia, zmiany lokalizacji otworów okiennych i drzwiowych) to czasem wychodzi taniej projekt indywidualny) - u nas adaptacja ze zmianami wychodziła około 7 tyś zł + projekt gotowy i nie było to jeszcze dokładnie to czego oczekiwaliśmy. Za indywidualny projekt zapłacimy 9 tyś zł i będziemy mieli dokładnie to co chcemy.

te ceny adaptacji to jakiś kosmos - w tej cenie to bym miał adaptacje z pełnym projektem aranżacji wnętrz i zagospodarowaniem działki(projekt). Prawdę powiedziawszy, to poszukaj innego projektanta bo nie wierzę, że nawet w twojej okolicy nie ma kogoś konkretnego i o wiele tańszego. 9 tysięcy za projekt indywidualny (o zbliżonym metrażu) to również lekka przesada - moim zdaniem próbują Cie naciągnąć.

Inna kwestią jest, że nic nie stoi na przeszkodzie żeby adaptacje zrobił ktoś z innej miejscowości, nie ma musu że to ma być ktoś miejscowy (kier. bud. to co innego). Dla kilku tysięcy to wolałbym przejechać się do kogoś innego - choćby kilkaset km. 

Twoje zmiany (kąt dachu, instalacja gazowa, zwiększenie grubości ocieplenia, zmiany lokalizacji otworów okiennych i drzwiowych) miałbym w cenie adaptacji projektu, gdybym potrzebował - ja płaciłem 1900 - bo od razu ta sama osoba jest kierownikiem budowy. Warto o to pytać bo przy kompleksowej obsłudze właśnie takie zmiany są często w gratisie.  Z twoich zmian najistotniejsze są zmiany z oknami i drzwiami, reszta to pikuś - gdyby przyjąć normalna stawkę za zmianę 250 zł to i tak daje ci to 2500. Weź nawet namiary na projektanta Łukasza i zapytaj ile wziąłby za Twoje zmiany.

(04.05.2017, 11:07)Łukasz napisał(a):
Nie idźmy w skrajności od razu. W cenie adaptacji najczęściej projektanci wprowadzają zmiany, za to właśnie biorą siano. Oczywiście idealnym klientem jest taki, który da się namówić na projekt indywidualny. Ja za adaptację zapłaciłem ~2500zł z wszelkimi zmianami.
Po to jest właśnie ten proces zwany adaptacją, i ktoś za to bierze kasę. Jeśli komuś na starcie śpiewają gruba kasę i za każda zmianę dodatkowo pieniądze to od razu uciekać do innego. Wiele osób z forum to przerobiło i wiedza o czym mówię. Najczęściej na czym chcą przyciąć to projekt wiązarów. Na szczęście w takich przypadkach miałem kontakt z osobami, które nabyły projekty i zawsze nagle po interwencji okazywało się, że robią adaptacje w cenie ze zmianami kąta nachylenia etc. Wiązary nie są jeszcze popularne u nas w PL i stąd niewiedza adaptujących, którzy widzą w tym okazję dla siebie.
Przy wiązarach całą robotę odwala firma, w której bierzemy konstrukcję.

Z tą wypowiedzią muszę się w pełni zgodzić. Warto wiedzieć, że dla projektanta adaptującego zamiana kąta nachylenia to nic innego jak skreślenie 25 stopni i wpisanie odpowiedni kąt + zaznaczenie odpowiedniej strefy wiatrowej, śniegowej etc. - resztę tak jak Łukasz napisał projektuje producent wiązarów. Przy wiązarach pełny oddzielny projekt uzyskujecie od producenta wiązarów a nie od projektanta adaptującego. On tylko "daje wskazówki" producentowi - większą rolę w tym zakresie ma kierownik budowy, który powinien sprawdzić i zatwierdzić projekt dachu jaki ci przedstawią producenci wiązarów.


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - hilarja89 - 07.05.2017

(07.05.2017, 18:40)deeropolskie napisał(a): Cos troche sie wydaja przewymiarowane to pomieszczenia tzn jakby wiecej metrow bylo ze 120

Racja oczywiście po Twojej stronie. 
Wg programu budynek ma 10m x 12m. Grubość ścian jest raczej grubo orientacyjnaSmile


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - enter17 - 07.05.2017

Tak będzie u mnie.


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - enter17 - 08.05.2017

Wersja z garderobą.
Ściana między salonem i małym pokojem przesunięta kilka cm w lewo żeby licowała się ze ścianką między spiżarnią a prysznicem aby za jednym rozciąganiem sznura można było stawiać te działówki. Ten sam manewr przy ściankach wzdłuż spiżarni i prysznica oraz ścianki rozdzielającej dwa duże pokoje.


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - hilarja89 - 08.05.2017

(08.05.2017, 09:39)enter17 napisał(a): Wersja z garderobą

Enter17, jakiego programu używasz do tworzenia rzutów?


RE: Rozplanowanie pomieszczeń. - enter17 - 08.05.2017

(08.05.2017, 11:00)hilarja89 napisał(a):
(08.05.2017, 09:39)enter17 napisał(a): Wersja z garderobą

Enter17, jakiego programu używasz do tworzenia rzutów?

Sweet Home 3D  zrzut robię do PDF lub narzędzie wycinanie do JPG


  
Menu